+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Spermatosel Sorununa Skleroterapi

Spermatosel Tedavisi Skleroterapi Uygulamaları - Spermatosel Nasıl Tedavi Edilir?

Spermatosel, testisin epididim kısmında gelişen anormal bir kisttir. Genellikle ağrısız olan ve kanserli olmayan spermatosel, sperm içeren berrak ya da beyaz renkte bir sıvıdır. Spermatosel skleroterapi ise hastalarımızda uyguladığımız spermatosel tedavi yöntemlerinden biridir.

Spermotosel nedenleri bilinmemekle birlikte spermleri boşaltan tüplerin birinde meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle geliştiğini söyleyebiliriz. Spermatosel belirtileri ve spermatosel teşhisi için düzenli muayene gerekir. Skleroterapi uygulaması yapılırken spermatosel içindeki sıvı çıkarılır ve daha sonra kistin içine tahriş edici bir kimyasal madde enjekte edilir. Enjekte edilen sıvı daha önce içerde yer alan sıvının yerine geçerek spermatosel tekrarını engellemektedir. Ancak spermatosel skleroterapi tedavisinde spermatosel tekrarı olabileceği için işlem genellikle üreme dönemlerini atlatan erkekler için önerilir.

[widget-194]

Spermatosel Skleroterapi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Spermatosel genellikle belirti vermeyen ve kısırlığa neden olmayan bir rahatsızlık olduğu için tedavi gerektirmemektedir. Ancak hastalarımızın ağrı şikayetlerinin olması ve spermatoselin sürekli büyümesi nedeniyle tedavi uygulanmaktadır.

Spermatosel tedavisi skleroterapi veya cerrahidir. Spermatosel içindeki sıvının çekilmesi ve yerine sklerozan ajanların enjekte edilmesiyle  tedavi gerçekleşir. Günümüzde ise mikrocerrahi yöntemi kullanılarak spermatoselektomi ile epididimal yaralanma, testiküler atrofi ve hastalığın yeniden gözlenmesi riski azaltılmaktadır. Çok sık tercih etmesek de skleroterapi uygulaması ile spermatosel oluşumlarını ortadan kaldırmaktayız. Skleroterapi sırasında spermatoselin içinden sıvı çıkarılır ve daha sonra kistin içine tahriş edici bir kimyasal madde enjekte edilir.

Enjekte edilen sıvı daha önce içerde yer alan sıvının yerine geçer spermatoselin geri gelme riskini azaltır. Ancak spermatosellerin geri gelme ihtimali olduğu için yukarıda bahsettiğimiz mikrocerrahi uygulamalar standarttır.

 

Spermatosel Skleroterapi Tedavisi Tercihi

Spermatosel skleroterapi tedavisi iltihap ve tekrarlama riski nedeniyle tercih etmediğimiz bir yöntemdir.

Ameliyatta ise kasıktan ve sperm torbası üzerinden açılan cerrahi kesi ile epididim ve vaz deferens denilen sperm taşıyıcı kanallara zarar vermeden spermatosellerin çıkarılması daha kolay ve sorunsuzdur. Bu nedenle tercih ettiğimiz yöntemdir.

[widget-193]

Spermatosel tedavisi skleroterapi uygulamaları hakkında ürolog desteği ve bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05