+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Spermatosel İçin İlaç Tedavisi

Spermatosel İlaç Tedavisi ve Diğer Tedavi Uygulamaları

Spermatosel (epididim kisti), testisin yukarısındaki epididim kısmında oluşan, içi sıvı dolu bir kisttir. İçinde bulunan sıvıda sperm görülebildiği için “spermatik kist” olarak da adlandırılır. Testisten ayrı, testisin üst kutbuna komşu “epididim” adı verilen sperm taşıyıcı kanalda yerleşim gösteren spermatosel, iyi huylu bir kitledir ve kansere neden olmaz.

Spermatosel ilaç tedavisi ve diğer tedavi uygulamalarımızla birlikte çözüm sunduğumuz bir hastalıktır. Üreme sorununa neden olmayan ve kısırlık sebebi olarak göstermediğimiz spermatosel, testis torbasında bir şişkinlik olarak hissedilir ama genellikle acı vermez. Hidrosel, varikosel, fıtık, basit epididimal kist ve tümörlerle karıştırılabilen spermatosel için geliştirilen ilaçlarla hızlı sonuçlar alınmaktadır.

 [widget-194]

Spermatosel Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Spermatosel için ilaç tedavisi olarak ağrıyı hafifletmek ve inflamasyonu azaltmak amaçlı oral analjezikler veya anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Ağrı kesicilerden yanıt alınmadığında ise skleroterapi ya da cerrahi tedavi önerilir.

Spermatosel ilaç tedavisi küçük ya da herhangi bir şikayete neden olmayan spermatoseller için kullanılmamaktadır. Ağrı şikayeti olan hastalara ağrı kesici ilaçlar verilebilir ancak bu ilaçlar kistleri ortadan kaldırmaz, sadece ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Spermatosel ilaçları kullanılırken hastalarda rahatsızlık yaratan ve ele gelen kitle ile kozmetik görünüm bozukluğu ve ağrı gibi yakınmalara neden olan kistlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Spermatoseller çoğunlukla tedavi gerektirmeyen yapılardır.

 

Ağrı ve komplikasyon yaratmaması bunun en büyük nedenidir. Eğer ağrı varsa hastalarımıza: Asetaminofen ( Tylenol vb.) veya ibuprofen ( Motrin, Advil vb.) gibi ağrı kesici ilaçlar önermekteyiz.

[widget-193]

Spermatosel İlaç Tedavisinde Sonuç

Spermatosel ilaç kullanılarak küçültülebilir ve yok edilebilir. Kistlerin içeriğinde yer alan sıvı formdaki maddeler genel olarak vücut tarafından emildiğinden, kistik lezyonlar zararsızdır. Bu sıvı formların daha çabuk parçalanmasını sağlayacak yöntemler kullanılır. Kendiliğinden küçülerek yok olması da söz konusu olduğundan hastanın gözlem altında tutulması da gerekmektedir.

Takibe aldığımız hastalarımızda şikayetler görülür ve kistin büyüdüğü tespit edilirse antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Spermatoseller düşükse antibiyotikler kurutma özellikleriyle spermatosel oluşumları yok ederler. Spermatosel ilaç tedavisinden sonuç alınamazsa spermatosel ameliyatı uygulanabilir. Spermatosel için ilaç tedavisi hakkında ürolog tavsiyesi ve bilgi almak istiyorsanız kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05