+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Spermatosel Belirtileri Nelerdir?

Spermatosel ve İnfertilite İlişkisi

Spermatosel, testis üst kutbunda bulunan küçük, sarmal tüp olan spermlerin toplandığı epididimde gelişen kistik bir yapıdır. Kanserle ilgisi olmayan ve genellikle ağrısız olan spermatosel, genellikle sperm içerebilen sütsü veya berrak sıvı ile doldurulur. Spermatosel, epididim kisti olarak da bilinmektedir.

[widget-194]

Spermatosel belirtileri gördüğünüzde mutlaka doktorunuza ulaşın!

Bazen spermatik kistler olarak da adlandırılan spermatoseller oldukça yaygın görülmektedir. Genellikle doğurganlığı azaltmaz veya tedavi gerektirmez. Spermatosel belirtileri nelerdir, spermatosel nedenleri ve risk faktörleri ile alakalı detaylı bilgi verelim.

Spermatosel nedenleri henüz bilinmese de spermin testisten taşınması ve depolanması sırasında epididimdeki tüplerden birinde meydana gelen tıkanıklıktan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Diğer yandan spermatosel nedenleri ile alakalı yapılan araştırmalarda kistlerin bir yaralanma, travma nedeniyle gelişebildiği de gözlemlenmiştir.

Spermatosel Belirtileri Nelerdir? – Hangi Durumlarda Doktora Gitmelisiniz?

Spermatosel önlenebilen bir durum değildir. Ancak erken teşhis için hastanın testis torbasındaki kitleler gibi değişiklikleri saptamak için ayda bir kendi kendine muayene yapması spermatosel oluşumunun belirtileri ortaya çıkmadan çok daha kısa bir süre önce anlaşılmasını sağlayabilir. Hasta testis torbasında eline gelen herhangi bir kitleye rastlarsa mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Sprermatosel belirtilerini siz de görebilirsiniz! Erken teşhisle hızlı tedavi mümkün!

Testisleri kendi kendine muayene etme işleminin nasıl yapılacağını bilmek spermatosel ile ilişkili kitleyi hissetme şansınızı arttıracaktır. Testisleri incelemek için en iyi zaman, sıcak bir banyo veya duş sırasında ya da sonrasındadır. Sudaki ısı, skrotumu rahatlatır, bu da alışılmadık bir şey bulmayı kolaylaştırır. Spermatosel belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Ancak en sık görülen spermatosel belirtileri şunlardır;

  • Rahatsız hissetme:Epididimiste ortaya çıkan kistlerin çok büyümesi durumunda kişide kendini rahatsız hissetme durumu ortaya çıkabilmektedir.
  • Ağrı:Spermatoseller genellikle ağrısızdır. Ancak spermatosellerin çok büyümesi durumunda ağrı oluşma ihtimali söz konusudur.
  • Ağırlık: Çok büyümüş bir spermatosel testislerde ağırlık meydana getirebilir.
  • Kanser: Nadir durumlarda epididim kanserine spermatosel eşlik edebilmektedir.

Spermatosel belirtileri nelerdir sorusuna yanıt olarak kanser, en az görülen semptomlardan biri olmasına rağmen, spermatoselin epididimit, varikosel ve hidrosel gibi diğer ciddi patolojileri gizleyebildiği de bilinmektedir. Bu nedenle epididim kisti belirtileri ciddi şekilde incelenmelidir.

[widget-186]

Spermatosel ve İnfertilite İlişkisi Nedir?

Genellikle spermatosel ve infertilite birbiriyle bağlantılı değildir. Spermatosel fertilite sebebi olarak görülmemektedir. Ancak spermatosel çok büyükse üretilen sperm miktarını ve kalitesini azaltabilir. Bu nedenle 1 yılı aşkın bir süredir çocuk sahibi olmaya çalışan, aynı zamanda doğurganlığından endişe duyan erkeklerin uzman bir hekime başvurmasında yarar vardır.

Erkek infertilitesinin çeşitli olası nedenleri vardır. Spermatosel bu nedenler arasında bulunmasa da sperm sağlığını belirlemek için semen analizi yaptırılması doğru tercih olacaktır.

[widget-193]

Kanserli olmayan ve çoğu durumda herhangi bir ağrıya neden olmayan spermatosel, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Spermatoseli erken fark etmek için elle yapılan kendi kendine muayene de oldukça önemlidir. Ancak bu gibi bir durumda bir üroloji uzmanı ile görüşmek daha doğru olacaktır.

Dikkat!

Spermatosel erken farkedilebilen bir hastalıktır! Kendi kendinize muayene yapmayı öğrenin!

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05