+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ejakülatör Kanal Kisti Tedavisinde TUR-ED

EJAKÜLATÖR KANAL KİSTİ TEDAVİSİ İÇİN TUR-ED UYGULAMALARI

Erkeklerde karşılaşılan kısırlık probleminin %5’inde belirlenen ejakülatör kanal kistleri, doğumsal ve edinsel olarak iki şekilde incelenmektedir. Doğumsal kanal kistleri, orta hat ve lateral yerleşimli kistleri, ejakülatör kanal atrezisi ve stenozunu olarak adlandırılmaktadır. Edinsel tıkanıklıklar ise enfeksiyona bağlı olarak gelişen taş ve kalsifikasyonlar ile cerrahi ve üretral nedenlerle oluşan problemlerdir.

TUR-ED tedavisi sayesinde klinik riski bulunan kistik yapılar, etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. TUR-ED ameliyatı ya da bir diğer tanımı ile transüretral ejakülator kanal rezeksiyonu, ejakülator kanalın obstrüktif patolojilerinde standart tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Erkek reprodüktif boşaltım kanallarında peristaltizmi bozarak ve atonik obstrüksiyonlara neden olan olgularda, parsiyel veya fonksiyonel ejakülator kanal obstrüksiyonlarında TUR-ED yöntemi dışında etkili bir tedavi yöntemi henüz belirlenmemiştir.

 

Kanal Kisti Tedavisinde TUR-ED Nasıl Uygulanır?

Ejakülatör kanal kisti tedavisi yapılırken ilk olarak anterior, bulber ve posterior üretrayı değerlendirmek için sistoüretroskopi yapılmalıdır. Sistoskopi sonrasında rezektoskop uygulanarak istemeden ortaya çıkan yaralanmaları önlemek için koagülasyon yapılmaması önemlidir.

Bu işlemden sonra mesane irrigasyon sıvısıyla doldurularak rektal yolla veziküla seminalislere masaj yapılır ve orifislerden akış görülmüyorsa, verumontanum zemini yeniden az miktarda çıkarılarak işlem sonlandırılır. Üretral kateter, rezeksiyondan 24 saat sonra alınır. Hastalarımızın operasyondan yaklaşık 10 gün sonra normal cinsel hayatlarına dönmesi mümkündür. Sperm analizleri de ameliyattan 1 ay sonra yapılır. Ejakülatör kanal patolojilerinin TUR-ED ile tedavisinde %20 oranında komplikasyonlar belirlenebilmektedir. Tekrarlayan epididimit ve rektal yaralanmalar karşılaşılan sorunlardandır.

TUR-ED yöntemi, meninin idrar kanalına açılan bölümünde görülen tıkanıklıklarda etkin tedavidir. Genel ya da spinal anestezi altında uygulanan TUR-ED optik aletler kullanılarak üretranın izlenmesi ile başlar.

TUR-ED Ameliyatı Riskleri

TUR-ED ameliyatı her cerrahi müdahalede olduğu gibi bazı riskler taşımaktadır. Bunlar: TUR-ED tedavisi sonrası tekrardan tıkanma olabilir. Meni idrar kesesine geri kaçabilir.

İşlem sonrası idrar kaçırma problemi yaşanabilir. Tekrarlayan epididimit (meni kanalı enfeksiyonu) gelişebilir. TUR-ED sonrasında barsak yaralanması gelişebilir ve kolostomi açılması gerekebilir.

Ejekülatör kanal kisti, meni akışının geliştiği kanalların tıkanmasına bağlı olarak sperm sayısında ileri derecede azalmaya neden olmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde kısırlık şikayeti devam etmektedir. Ejakülatör kanal kisti tedavisi için TUR-ED uygulamaları hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05