+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Cinsel İsteksizlik Teşhisi Nasıl Yapılır?

En Güvenilir Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Cinsel isteksizlik halk arasında cinsel soğukluk olarak da bilinmekle beraber cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Cinsel isteksizlik problemi ile karşılaşan ya da bu konu hakkında bilgi almak isteyen herkes için en önemli soruların başında cinsel isteksizlik teşhisi nasıl yapılır ve cinsel isteksizlik tedavi yöntemleri nelerdir gelmektedir. Ancak öncesinde cinsel isteksizliğe dair kısa bir bilgilendirme yapmak çok daha doğru olacaktır.

Cinsel isteksizlik sorunu kabus olmaktan çıkıyor! Ürolojideki yeni gelişmeler başarılı tedavileri beraberinde getiriyor!

Cinsel isteksizlik cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olması ya da bu isteğin tamamen kaybolması durumunda ortaya çıkmaktadır. Nedenleri arasında aşırı kilolu olmak, alkol kullanımı, diyabet, B 12 vitamin eksikliği ve depresyon gibi çeşitli nedenlerin bulunduğu cinsel isteksizlik cinsel sağlık açısından doğru değerlendirilmeli ve tedavisi de buna göre yapılmalıdır.

Cinsel isteksizlik sorunu için en iyi tedavi yöntemi kişiye özel olarak belirlenecektir. Şikayetlerin değerlendirilmesi ve tedavi sunulması ilk adımı atmayı sağlayacaktır.

[widget-157]

 

Cinsel İsteksizlik Tanı Yöntemleri

Cinsel isteksizlik teşhisi için detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Cinsel isteksizlik tanısı söz konusu olduğunda ilk aşama fiziki muayenedir. Aynı zamanda tıbbi geçmiş sorgulanmalı ve sorunun ne zaman ortaya çıktığı belirlenmelidir.

Modern tanı yöntemleri sayesinde cinsel isteksizliğin altında yatan nedenler daha hızlı açığa çıkıyor!

Cinsel isteksizlik teşhisi daha sonra tedavi planlamasında bir yol gösterici olacağından detaylı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Cinsel isteksizlik teşhisi için şu yöntemler kullanılmaktadır;

  • Fiziki muayene: Fiziki muayene cinsel isteksizlik teşhisi için ilk adımdır. Muayene sırasında cinsel isteksizliğin fiziksel bir sorundan mı yoksa psikolojik bir nedenden mi kaynaklandığını bulmak için önemlidir. Fiziki muayene sırasında vücuttaki kıllanma oranı, göğüslerde büyüme olup olmadığı ve testis boyutları değerlendirilmekte ve cinsel isteksizlik teşhisi buna göre konulmaktadır.
  • Laboratuvar testleri: Cinsel isteksizlik teşhisi için laboratuvar testleri kan veya idrar testlerini içerebilir. Laboratuvar testlerinin yapılmasının amacı ise hormonların normal değerlerde olup olmadığını anlamaktır.

Cinsel isteksizlik tanı aşamasında kullanılan bu yöntemler sayesinde sorunun kaynağı bulunarak hızla tedavi uygulanmaktadır. Cinsel isteksizlik problemi kısa sürede çözülmektedir.

Cinsel isteksizlik tedavisi nasıl yapılır?

Cinsel isteksizlik nedenlerinin sadece %1’lik bir kısmı fiziksel nedenler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda genellikle psikolojik nedenler yüzünden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri arasında testosteron hormonu düşüklüğü de bulunmaktadır. Testosteron hormonu düşüklüğü nedeniyle kaynaklanan cinsel isteksizlik sorunlarında öncelikle sorunun nedeni saptanmalı ve ona göre tedavi planı uygulanmalıdır. Cinsel isteksizlik tedavisi söz konusu olduğunda şu yöntemler kullanılabilir;

  • Testosteron hormonu düşüklüğü tedavisi: Testosteron hormonu düşüklüğü tedavisinde birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu ymntemlerden ilki ağızdan alınan ilaçlar sayesidne hormon seviyelerinin düzenlenmesidir. Aynız amanda cinsel isteksizlik tedavisi için vücudun kılsız bölgelerine uygulanan jeller veya petler de kullanılabilir. Ancak testosteron seviyelerini düzenlemek için en sık kullanılan tedavi yöntemi enjeksiyon uygulamalarıdır.
  • Psikolojik tedavi: Cinsel isteksizlik tedavisi için sık kullanılan cinsel terapi yönteminde hastanın cinsel isteksizlik yaşamasına neden olan altta yatan sebepler belirlenmekte ve buna uygun bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Diğer yandan eğer hasta partneri ile bir sorun yaşıyorsa buna dair bir tedavi planı da oluşturulabilir.

Cinsel isteksizlik teşhisi yapılarak sorunun kaynağı belirlenmekte ve ardından tedavi ile sorun kökünden çözümlenmektedir. Ancak cinsel isteksizlik tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurmayı unutmamalısınız.

[widget-134]

Cinsel İsteksizlik Korkulu Rüyanız Olmasın!

Cinsel isteksizlik partnere karşı olabildiği gibi partnerle yaşanan ilişki problemleri, stres veya gerginlikten dolayı da ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik türleri ise bu durumlara göre değil, cinsel isteksizliğin ne zaman ortaya çıktığına göre ayrılmaktadır.

Bu nedenle cinsel isteksizliğin kaynağının bulunması ve türüne göre tedavinin başlatılması önemlidir. Erkeklerin doktorlarından dahi çekindikleri bu ciddi sorunun çözülmesi gerekir.

Biliyor musunuz?

Batı toplumlarında tüm hastaneye başvuran kadınların %30-49’unda cinsel isteksizlik olduğu, ülkemizde ise bu oranın %8-15 arasında değiştiği saptanmıştır.

Ergenlik ve yetişkinlikte cinsel isteksizlik normal bir durum!

Genç yaşlarda var olan cinsel isteksizlik sorunu ile daha önce böyle bir problem yaşamamış kişide ortaya çıkan cinsel isteksizlik mutlaka tedavi edilmelidir. Cinsel isteksizlik teşhisi ve tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve aklınıza takılanları sormak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05