+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Çocuklarda Yatak Islatma Sorununun Tedavisi

Çocuklarda Yatak Islatma Tedavisi Hastaya Göre Belirlenmelidir!

Çocuklarda yatak ıslatma yani enürezis noktürna sorununun tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ancak tedavi öncesinde teşhis çok önemlidir. Böylelikle sorunun neden kaynaklandığı tespit edilerek uygun yöntem tercih edilmektedir. Enürezis noktürnanın nedeni %90 gelişimseldir. %10'u psikolojiktir.

[widget-264]

Çocuklarda yatak ıslatma sorununun tedavisi öncesinde teşhis için şunlar yapılır;

Yatak ıslatma belirtileri ve ne sıklıkla gerçekleştiğine dair bilgilerin alınması tedavi yönteminin belirlenmesinde önemlidir. Aynı zamanda sıvı alımı, ailede böyle bir durumun olup olmadığı ve mesane alışkanlıkları da değerlendirilmelidir.

Yatak ıslatma teşhisi için bir diğer yol da idrar tahlili yapılarak herhangi bir enfeksiyon ya da diyabet gibi mesane fonksiyonlarını bozabilen diğer durumların olup olmadığına bakmaktır. Çocuklarda yatak ıslatma tedavisi için testler değerlendirilerek en uygun yönteme karar verilir.

Yatak Islatma Tedavi Yöntemleri

Yatak ıslatma tedavi yöntemleri her çocukta farklı kullanılmaktadır. Çocuklarda yatak ıslatma tedavisinde cerrahinin yeri yoktur. Çünkü, sadece gece idrar kaçırma (enürezis noktürna) idrar tutma fonksiyonun gelişimindeki gerilikten kaynaklanır. Yaş ilerledikçe, bu fonksiyon kendiliğinden gelişmesini tamamlar ve idrar kaçırma durur. Fakat, bu tedavi edilmesine gerek yoktur anlamına asla gelmemelidir. Çünkü, 5 yaşından itibaren hala yatak ıslatma probleminin devam ediyor olması, çocukta psikolojik ve sosyal sorunlara, okulda başarısızlığı, özgüven kaybına, içe kapanmaya neden olur. Bu kronik hal alırsa geriye döndürülmesi zor sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altında bulundurularak, tedavi edilerek bu süreci geçirmek gerekmektedir. Bu süreçte aileye büyük sorumluluk düşmektedir. Asla çocuğa karşı suçlayıcı tavır içine girilmemelidir. Çocuklarda yatak ıslatma sorununun tedavisinde anne ve babanın desteği çok önemlidir.

Çocuklarda yatak ıslatma tedavisi için yapılabilecekler şunlardır;

Çocuklarda yatak ıslatma sorununu çözmek için bilinçsiz tedavi uygulamalarından kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda psikolojik destek bu süreçte en etkili tedavi yöntemi olarak kullanılmalıdır. Çocuklarda yatak ıslatma sorununun tedavisi olarak şunlar kullanılabilir:

Davranışsal tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri: Özellikle akşamları çok sıvı tüketen çocuklar için sıvı alımını azaltma, kafeinli veya gazlı içeceklerden kaçınma gibi değişikliklerle yatak ıslatma sorununu önlemek mümkündür. Aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarına gece yatmadan önce tuvalete gitme alışkanlığını kazandırmaları da önemlidir. Diğer yandan gün içinde de düzenli tuvalete gitmek çocuklarda gece tuvaletleri geldiğinde uyanmalarına yardımcı olabilir. Böylelikle yatak ıslatma sorununun önüne geçilebilir. Ek olarak, ihtiyaç duyulduğunda diyette düzenleme de gerekebilir.

Bu şekilde yatak ıslatma sorunu düzelmiyorsa veya tolere edilebilecek seviyey gelmiyorsa ürolog kontrolünde aktif tedaviye geçilmelidir.

İlaç tedavisi: Bu ilaçlar gece idrar üretimini azaltarak veya mesaneyi gevşeterek istemsiz kasılmayı önleyerek idrar kaçırmayı azaltır. Böylelikle çocukların gece yatak ıslatma sorunlarının daha az yaşanmasını sağlayabilmektedir. İlaçların tek başına etkin olmadığı zaman alarm tedavisi de eklemek kombine tedavi olarak daha etkilidir.

Yatak ıslatma alarmları: Çocuklarda yatak ıslatma tedavisi için alarmlar kullanılmaktadır. Bu küçük, pille çalışan cihazlar çocuğunuzun pijamaları veya yatak takımları üzerindeki neme duyarlı bir ped ile bağlanır. Ped, ıslaklığı algıladığında, alarm çalar ve uykusu ağır olmayan çocuklar da uyanarak tuvalete giderler. İlk zamanlarda çocuğun ve ailenin tedaviye uyum süreci yakın takip edilmelidir.

[widget-265]

Yatak Islatma Sorununda Ebeveynlerden Destek

Yatak ıslatma sorunu söz konusu olduğunda çocukların ebeveynlerinden destek almaları çok önemlidir. Ebeveynler çocuklarının yataklarını bilerek ıslatmadığını, bu durumun altında bir neden olduğunu kabul etmelidir. Bu sorunla başa çıkabilmek için çocuğun ve ebeveynlerinin sabırlı olması şarttır.

Çocuğun stresini ve endişesini azaltmak, temizliği için plan yapmak, bu sorunu üstlenmesini ve kontrol etmesini sağlamak, çabalarını kutlamak çocuklarda yatak ıslatma sorununun tedavisi için etkilidir.

Dikkat Edin!

Yatak ıslatma sorununda ebeveynler çocuklarına karşı anlayışlı olmalı!

Çocuklarda yatak ıslatma sorununun tedavisi için üroloji uzmanından destek almak öncelikli yaklaşım olmalıdır. Bilinçsiz yatak ıslatma tedavisi uygulamalarından kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda enürezis noktürna tedavisi sürerken psikolojik destek de gerekebilir. 

Çocuklarda yatak ıslatma problemi karşısında kesinlikle yargılayıcı ya da cezalandırıcı olmayın. Ona destek olarak gece idrar kaçırma problemini aşmasını sağlayın. Yatak ıslatma teşhisi veya çocuklarda yatak ıslatma tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05