+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Kanseri Belirtileri

İdrarda Kan Görmek Neyin Habercisi?

Mesane kanseri genellikle mesanenin iç kısmında bulunan epitel hücrelerde başlar. Mesane kanseri tedavi edilebilir bir kanser tipidir ve genellikle tüm vakaların yaklaşık yarısında kanser erken teşhis edilir. Mesane kanseri riski yaşla birlikte artmaktadır ve kansere yakalananların %90’ı 55 yaşın üzerindedir.  Farklı tipte mesane kanseri vardır, ancak çoğu vaka ürotelyal veya translasyonel hücre karsinomudur.

Mesane kanseri belirtilerine dikkat edin! Risk grubunda olup olmadığınızı öğrenin.

Mesane kanseri kendini bazı belirtilerle göstermektedir. Mesane kanseri belirtileri her hastada farklı şekilde gözlemlendiği için incelenmesi ve evrelenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise hastaya uygun tedavi yapılabilir.

Mesane kanseri belirtileri için idrarın durumu oldukça önemlidir. Hastanın idrarını gözlemlemesi ve gördüğü değişiklikleri doktoruna anlatması tedavi seyri için çok önemlidir.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri belirtileri doğru anlaşılırsa erken teşhis mümkündür. Genellikle erken dönemde çoğu belirti idrara çıkma ile ilgilidir ve kolaylıkla anlaşılabilir. Mesane kanseri şüphesiyle doktora gittiğinizde gördüğünüz belirtileri eksiksiz anlatmanız önemlidir.

Mesane kanseri olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak belirtiler neler?

İdrarda görülen kan, en çok görülen mesane kanseri belirtileri nelerdir sorusunun ilk cevabıdır.  Çoğu durumda, idrardaki kan, mesane kanserinin ilk belirtisidir.İdrar yolunda enfeksiyon olması idrar kesesi kanseri belirtileri arasında yer alır. Normalden daha sık idrar yapmak zorunda hissetmek, idrar yaparken ağrı veya yanma hissedilmesi, mesane dolu olmasa bile tuvalete gitmek zorunda gibi hissetmek ve idrara çıkarken mesaneyi tam boşaltamamak da mesane kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır.

 • Hematüri (İdrarda Kan)
 • İdrar Yolunda Enfeksiyon
 • Mesane Alışkanlıklarının Değişmesi
 • Bel Ağrısı
 • İştah ve Kilo Kaybı
 • Ayaklarda Şişme

Tek başına bel ağrısı mesane kanseri belirtisi olarak kabul edilmez. Ancak diğer belirtilerle beraber tekrarlayan bel ağrısı yaşanması mesane kanserinin belirtisi olarak kabul edilmektedir. İştah ve kilo kaybı ileri mesane kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Kanserin ileri evrede olması iştah ve kilo kaybına neden olabilmektedir.

Mesane kanseri risk grubunda mıyım?

Mesane kanseri nasıl anlaşılır sorusunu yukarıda bahsettiğimiz mesane kanseri belirtileri ile açıkladık. Ancak mesane kanseri risk grubunda olup olmadığınızı bilmeniz de bir o kadar önemlidir. Bu sayede mesane kanseri belirtisi olarak yukarıda bahsettiğimiz durumları daha iyi yorumlayabilirsiniz. İşte mesane kanseri risk grubunda olduğunuzu gösteren belirtiler şunlardır:

 • Sigara İçmek: Sigara içen kişilerin mesane kanserine yakalanma riski sigara içmeyenlere oranla 3-4 kat daha fazladır.
 • Yaş: Yaş ilerledikçe mesane kanseri riski artmaktadır.
 • Cinsiyet: Erkeklerin mesane kanseri geliştirme olasılığı kadınlarfann üç kat daha fazladır.
 • Kimyasallara maruz kalma: Özellikle tekstil, petrokimya ve kauçuk endüstrilerinde çalışan kişilerde mesane kanseri görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Tekrarlayan kronik mesane enfeksiyonları: Sürekli tekrar eden kronik mesane enfeksiyonları mesane kanserine yakalanma ihtimalini arttırmaktadır.
 • Kemoterapi ve radyoterapi: Daha önce çeşitli nedenlerden dolayı kemoterapi veya radyoterapi tedavisi görmüş olan kişilerin mesane kanseri risk grubu içinde olduğu bilinmektedir.

Mesane kanseri risk grubunda olanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli husus kontrollerini aksatmamaları gerektiğidir. Böylece olası sorunların önüne geçmek daha hızlı olur.

Mesane Kanseri Ölüm Oran Her Sene Düşüyor!

Mesane kanseri söz konusu olduğunda sağ kalım oranları ölüm oranını vermektedir. Son verilere göre, mesane kanserinin tüm aşamalarının toplamında sağ kalım oranları; 5 yıllık sağ kalım oranı yaklaşık %77, 10 yıllık sağ kalım oranı yaklaşık %70 ve 15 yıllık sağ kalım oranı yaklaşık %65’tir.

Modern tedavi yöntemleriyle birlikte kanserin önüne geçmek daha kolay!

Yukarıda bahsettiğimiz mesane kanseri belirtileri arasından bir veya birkaçı hakkında endişe duyuyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir kliniğe başvurmanız gerekmektedir. Son yıllarda geliştirilen modern tedavi yöntemleriyle birlikte kanser korkulu bir rüya olmaktan çıkmaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05