+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Kanseri Nedenleri

Genetik Faktörler Mesane Kanseri Oluşumunda Etkili Mi? Mesane Kanseri Nedenleri Neler?

Mesane kanseri nedir sorusunun öncesinde mesane nedir (idrar kesesi) ve işlevleri nelerdir sorusunun cevaplanması çok daha doğru bir yol izlemeye yardımcı olacaktır. Mesane karnın alt bölümünde, yani pelviste yer alan içi boş, esnek bir organdır. Torba şeklinde olan mesanenin ana görevi, vücudunuzu terk etmesinden önce idrarı depolamaktır. İdrar depolandıkça mesane büyürken, idrarı boşalttığında ise ufalır. Bu esnekliğinden kaynaklanmaktadır.

Mesane kanseri belirtileri kendini hemen ele veriyor! Böylece tanı ve tedavi daha kolay oluyor!

Mesane kanseri tümör olarak bilinen anormal doku büyümesinin, mesane astarında geliştiği durumlarda ortaya çıkar. Bazı durumlarda, tümör çevredeki kaslara yayılma eğilimi gösterebilir. Mesane kanserinin en sık görülen semptomu, genellikle idrardaki kandır.

Kişinin idrarında kan görmesi durumunda mutlaka doktoruna başvurması ve mesane kanseri olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

 [widget-149]

Mesane Kanseri Tipleri

Mesane kanseri, anormal hücreler büyüyüp hızla ve kontrol edilemez şekilde çoğaldıklarında ve diğer dokuları istila ettiğinde ortaya çıkar. Ancak mesane tümörü oluşumunda sigara içmek önemli bir etkendir. Büyük oranda erkeklerde daha sık görülen mesane tümörü aynı zamanda beslenme alışkanlıkları nedeniyle de oluşabilmektedir.

Mesane kanseri neden olur sorusunun öncesinde mesane kanseri tipleri ile alakalı bilgi vermek doğru olacaktır. Üç tip mesane kanseri vardır;

Transizyonel hücre karsinomu en sık görülen mesane kanseri tipidir. Mesanenin iç tabakasındaki epitel hücrelerde başlar. Epitel hücreler, doku gerildiğinde hasar görmeden şekil değiştiren hücrelerdir.Skuamöz hücreli karsinom, nadir görülen mesane kanseri türleri arasındadır. Uzun süreli bir enfeksiyon veya mesanedeki tahriş sonrasında ince, düz skuamöz hücrelerin mesanede oluşmasıyla başlar.Mesane kanseri tipleri arasında bulunan adenokarsinom da nadir görülen bir kanserdir. Uzun süreli mesane irritasyonu ve iltihaplanma sonrası glandüler hücrelerin mesanede oluşmasıyla başlar.

  • Transizyonel hücre karsinomu
  • Skuamöz hücre karsinomu
  • Adenokarsinom

Mesane kanseri tipleri arasında en sık görülen transizyonel hücre karsinomu, mesanenin iç tabakasındaki epitel hücrelerde başlamaktadır. Mesane kanseri nedenleri kesin olarak bilinmemektedir.

 

Mesane Kanseri Nedenleri – Tümörü Tetikleyici Faktörler Neler?

Mesane kanseri erkeklerde daha çok görülen bir kanser tipi olsa da 40 yaşın üzerinde olan herkesin mesane kanserine yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Aşağıda mesane kanserinin sebepleri bulunmaktadır;

  • Genetik: Mesane kanseri nedenleri arasında genetik önemli bir yer kaplamaktadır. Uzmanlar tarafından sebebi tam olarak bilinmese de genetikte meydana gelen aktarımlar nedeniyle mesane kanseri riskinin arttığı iddia edilmektedir.
  • Irk ve Etnik Köken: Mesane kanserinin sebepleri arasında ırk ve etnik köken etkilidir. Beyaz ırkın siyah ırka göre mesana kanseri geliştirme ihtimali daha fazladır.
  • Yaş: Mesane kanseri neden olur sorusunun bir diğer cevabı da yaştır. Mesane kanseri riski yaşla birlikte artmaktadır. Mesane kanseri olan 10 kişiden yaklaşık 9’u 55 yaşından büyüktür.
  • Cinsiyet: Mesane kanseri nedenleri arasında cinsiyet önemli bir noktadadır. Araştırmalara göre mesane kanseri erkeklerde kadınlardan daha yaygın görülmektedir.
  • Kronik Mesane Enfeksiyonu: Devam eden mesane enfeksiyonları ya da mesanenin uzun süre tahriş olmasına neden olan başka bir rahatsızlık da mesane kanseri nedenleri arasındadır.
  • Aile Öyküsü: Ailede daha önce mesane kanseri öyküsü varsa mesane kanseri görülme riski artmaktadır.

Mesane kanseri neden olur, açıkladık. Mesane kanserinin sebepleri genetik faktörler dışında yaşa bağlı olarak da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan nedenin doğru belirlenmesi ve tedavi planının buna uygun yapılmasıdır.

[widget-148]

Mesane Kanseri Risk Faktörlerinin Önüne Geçin!

Mesane kanseri riski belirli faktörlerle beraber artmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz mesane kanseri nedenleri haricinde ana risk faktörleri de mesane kanseri oluşumuna neden olmaktadır. Mesane kanseri riski altında olup olmadığınızı öğrenmek için bu risk faktörlerini bilmek önemlidir.

Mesane kanseri ana risk faktörleri; sigara içmek, boya endüstrisinde çalışmak, kauçuk, deri ve tekstil sanayiinde çalışmak, kimyasallara maruz kalınmasına neden olan ressam, makinist ve kuaför gibi mesleklerde çalışmak, yeterli sıvı tüketimi olmaması ve bazı ilaçlardır.

Sağlığınıza Dikkat Edin!

Kendinize iyi bakın, mesane kanseri oluşumu riskinizi minimuma indirin!

Mesane kanseri nedenleri ve risk faktörleri kişiden kişiye değişmekle beraber söz konusu risk faktörlerine maruz kalınması kanser riskinin artmasını sağlamaktadır. Mesane kanseri sebepleri ve tedavisi ile alakalı üroloji doktorunuzdan daha detaylı bilgi almayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05