+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Multiparametrik MR Nasıl Çekilir?

Multiparametrik MR Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Multiparametrik MR nasıl çekilir sorusunun cevabı öncesinde bu görüntüleme testi ile alakalı detaylı bilgi vermek çok daha doğru olacaktır. Multiparametrik MR prostat ve çevredeki dokulara ayrıntılı olarak bakan gelişmiş bir bilgisayar görüntüleme şeklidir. Multiparametrik MR, hastanın prostat kanseri olup olmadığını teşhis etmek ve kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek için biyopsi ile beraber gerçekleştirilmektedir.

Multiparametrik MR yeni bir teknolojidir ve önemli prostat kanserlerinin %90'ı kadarını tespit edebilir. Multiparametrik MR ile daha doğru bilgiler alabilmek için yöntem biyopsi ile beraber uygulanmakta ve tespit %100’e çıkarılmaktadır. Multiparametrik MR ve biyopsinin kombinasyonu, tedavi konusunda bilinçli bir karar vermeye yardımcı olmaktadır. Multiparametrik MR genellikle biyopsiden önce yapılır, çünkü biyopsi sonrası oluşan şişlik multiparametrik MR yorumlamasını zorlaştırabilir.

[widget-294]

 

Multiparametrik MR Çekimi Nasıl Yapılır?

Multiparametrik MR nasıl çekilir? Multiparametrik MR çekimi radyasyona maruz kalmayı gerektirmeyen bir görüntüleme tekniğidir. Muayene öncesinde tüm hastalara oral yatıştırıcı sunulmaktadır ve işlem sırasında rektuma yerleştirilen bir endorektal bobin ile görüntü elde edilmektedir. bobin rektal olarak yerleştirilir, çünkü bezin yakınında yerleştirildiğinde maksimum görüntüleme kalitesi ve anatomik çözünürlük sağlar.

Multiparametrik MR sırasında kemik ve lenf düğümlerinin gözlemlenebilmesi için prostat ile tüm pelvisin anatomik görüntüleri alınmaktadır. Aynı zamanda hastaya enjekte edilen kontrast boya ile endorektal bobin olmadan yüksek çözünürlüklü prostat görüntüleri de elde edilebilir.

Multiparametrik MR 3 farklı Mr taramasının yapılması işlemidir ve bu nedenle ne kadar sürdüğü merak edilir. Multiparametrik MR ne kadar sürer sorusunun cevabını aşağıdaki başlık altında vereceğiz.

Multiparametrik MR Ne Kadar Sürer? Avantajları Neler?

Multiparametrik MR nasıl çekilir sorunuza yanıt verdik ve Multiparametrik MR yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 farklı MR görüntülemesi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Multiparametrik MR 40-45 dakika kadar sürer. İşlemden önce kalın barsağın son kısmının boşaltılması için lavman yapılması gereklidir.

Multiparametrik MR yararları oldukça fazladır. Prostat kanseri söz konusu olduğunda doğru teşhis ve prostat kanseri tedavisi ile hastaların daha kaliteli bir yaşam sunmasına yardımcı olabilir. Multiparametrik MR prostattaki tümörlerin daha doğru görüntülenmesini sağlar ve daha fazla ayrıntı verir. Multiparametrik MR, prostat kanserinin derecesini değerlendirmenin doğruluğunu artırarak, uygun cerrahi ve radyoterapi seçeneklerinin tercih edilmesine yardımcı olur.

Multiparametrik MR prostat kanseri söz konusu olduğunda doğru teşhis için kullanılan en yeni görüntüleme testidir. Multiparametrik MR ve biyopsi ile prostat kanseri erken evrelerde teşhis edilebilir ve kanserin vücuda ne kadar yayıldığı gözlemlenebilir. Multiparametrik MR ile 3 farklı MR görüntüleme sistemi kullanılmakta ve detaylı bilgi elde edilmektedir. Multiparametrik MR nasıl çekilir, multiparametrik MR süresi veya multiparametrik MR çekimi nasıl yapılır sorularınızın cevapları için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-295]

Multiparametrik MR Sayesinde Prostat Kanseri Erken Teşhis Ediliyor!

Multiparametrik MR (mpMR), prostat kanserinin erken teşhisinde görüntüleme yöntemi olarak öne çıkıyor. Bu ileri teknoloji, prostat dokusunun detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayarak kanserli bölgelerin tespit edilmesinde yüksek hassasiyet sunar. Multiparametrik MR, prostat kanserinin evresini ve yayılımını belirlemek için farklı manyetik rezonans görüntüleme tekniklerini bir araya getirir. Bu sayede, biyopsi gibi invaziv prosedürlere duyulan ihtiyacı azaltırken, hastaların tedavi sürecini daha hızlı ve etkili bir şekilde planlamalarına olanak tanır. Erken teşhis edilen prostat kanseri, tedaviye daha iyi yanıt verme şansı sunarak hastaların yaşam kalitesini artırır ve sağkalım oranlarını iyileştirir. Bu nedenle prostat kanseri şüphesi duyduğunuzda mutlaka hekim desteği almanız ve MR çektirmeniz gerekir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05