+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Multiparametrik MR Nasıl Çekilir?

Multiparametrik MR Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Multiparametrik MR nasıl çekilir sorusunun cevabı öncesinde bu görüntüleme testi ile alakalı detaylı bilgi vermek çok daha doğru olacaktır. Multiparametrik MR prostat ve çevredeki dokulara ayrıntılı olarak bakan gelişmiş bir bilgisayar görüntüleme şeklidir. Multiparametrik MR, hastanın prostat kanseri olup olmadığını teşhis etmek ve kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek için biyopsi ile beraber gerçekleştirilmektedir.

Multiparametrik MR yeni bir teknolojidir ve önemli prostat kanserlerinin %90'ı kadarını tespit edebilir. Multiparametrik MR ile daha doğru bilgiler alabilmek için yöntem biyopsi ile beraber uygulanmakta ve tespit %100’e çıkarılmaktadır. Multiparametrik MR ve biyopsinin kombinasyonu, tedavi konusunda bilinçli bir karar vermeye yardımcı olmaktadır. Multiparametrik MR genellikle biyopsiden önce yapılır, çünkü biyopsi sonrası oluşan şişlik multiparametrik MR yorumlamasını zorlaştırabilir.

Multiparametrik MR Çekimi Nasıl Yapılır?

Multiparametrik mr çekimi radyasyona maruz kalmayı gerektirmeyen bir görüntüleme tekniğidir. Muayene öncesinde tüm hastalara oral yatıştırıcı sunulmaktadır ve işlem sırasında rektuma yerleştirilen bir endorektal bobin ile görüntü elde edilmektedir. bobin rektal olarak yerleştirilir, çünkü bezin yakınında yerleştirildiğinde maksimum görüntüleme kalitesi ve anatomik çözünürlük sağlar.

Multiparametrik MR sırasında kemik ve lenf düğümlerinin gözlemlenebilmesi için prostat ile tüm pelvisin anatomik görüntüleri alınmaktadır. Aynı zamanda hastaya enjekte edilen kontrast boya ile endorektal bobin olmadan yüksek çözünürlüklü prostat görüntüleri de elde edilebilir.

Multiparametrik MR 3 farklı Mr taramasının yapılması işlemidir ve bu nedenle ne kadar sürdüğü merak edilir. Multiparametrik MR ne kadar sürer sorusunun cevabını aşağıdaki başlık altında vereceğiz.

Multiparametrik MR Ne Kadar Sürer? Avantajları Neler?

Multiparametrik MR yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 farklı MR görüntülemesi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Multiparametrik MR 40-45 dakika kadar sürer. İşlemden önce kalın barsağın son kısmının boşaltılması için lavman yapılması gereklidir.

Multiparametrik MR yararları oldukça fazladır. Prostat kanseri söz konusu olduğunda doğru teşhis ve tedavi ile hastaların daha kaliteli bir yaşam sunmasına yardımcı olabilir. Multiparametrik MR prostattaki tümörlerin daha doğru görüntülenmesini sağlar ve daha fazla ayrıntı verir. Multiparametrik MR, prostat kanserinin derecesini değerlendirmenin doğruluğunu artırarak, uygun cerrahi ve radyoterapi seçeneklerinin tercih edilmesine yardımcı olur.

Multiparametrik MR prostat kanseri söz konusu olduğunda doğru teşhis için kullanılan en yeni görüntüleme testidir. Multiparametrik MR ve biyopsi ile prostat kanseri erken evrelerde teşhis edilebilir ve kanserin vücuda ne kadar yayıldığı gözlemlenebilir. Multiparametrik MR ile 3 farklı MR görüntüleme sistemi kullanılmakta ve detaylı bilgi elde edilmektedir. Multiparametrik MR nasıl çekilir, multiparametrik MR süresi veya multiparametrik MR çekimi nasıl yapılır sorularınızın cevapları için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05