+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Multiparametrik MR Nedir?

Prostat Kanserine Hızlı Teşhis!

Prostat bezinin görüntülenmesinde kullanılan multiparametrik MR nedir sorusunun öncesinde prostat problemleri ile alakalı birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır. Prostat büyümesi veya prostat kanseri söz konusu olduğunda en doğru tedavi için erken teşhis büyük önem arz etmektedir.

PSA, prostat bezi tarafından üretilen bir proteindir. PSA, normal olarak düşük seviyelerde olmasına rağmen, çoğu sağlıklı erkeğin kanında bulunur. Bununla birlikte, prostat kanseri ve diğer prostat rahatsızlıkları olan erkeklerde PSA seviyeleri yükselebilir. Bu durumda prostat sorunlarının ortaya çıktığını anlamak mümkündür. Normalde prostat kanseri ile alakalı bir sorun olup olmadığını belirlemek için biyopsi önerilmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilmiş olan ve giderek daha fazla kullanılmaya başlayan multiparametrik MR yöntemiyle de prostat sorunlarını teşhis etmek mümkündür.

Multiparametrik MR Yönteminin Üstünlüğü Nedir?

Dünyada ve ülkemizde prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserler arasında ikinci sıradadır. Bu 6 erkekten birinin yaşamı boyunca prostat kanserine yakalandığı anlamına gelir. Bu durumda multiparametrik MR yönteminin üstünlüğü tartışılmaktadır.

Multiparametrik MR prostat kanserinin teşhisi için kullanılan PSA değerlerinin analizi ve biyopsi işlemlerinden çok daha net sonuçlar verebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanseri şüphesi bulunan hastalarda yapılan biyopsi sonucunda herhangi bir soruna rastlanmayan hastalarda multiparametrik MR görüntülemesi ile prostat kanseri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu her hastada görülmese de multiparametrik MR görüntüleme testinin çok daha doğru bilgi verdiğini söylemek yanlış olmaz. Multiparametrik MR yönteminin üstünlüğü de bu şekilde açıklanabilir.

Multiparametrik MR’ın Amaçları Nelerdir?

Multiparametrik MR görüntüleme sisteminin kullanılma amaçları arasında ilk sırada prostat kanserinin teşhisi bulunmaktadır. Prostat kanserinin öncesinde prostat büyümesi ve prostat ile alakalı olan diğer sorunlar da gerekli görüldüğü takdirde multiparametrik MR kullanılarak teşhis edilebilir.

Multiparametrik MR 3 farklı MR çekiminin tek bir seansta yapılmasıyla gerçekleştirilmektedir ve ileri bir teknoloji olması nedeniyle günümüzde prostat kanseri tanısı için tercih edilen bir yöntem olmaya başlamıştır.

Multiparametrik MR ve Tedavi Planlaması

Multiparametrik MR prostat kanserinin teşhisinde biyopsi ile beraber kullanılmaktadır. Multiparametrik MR avantajları arasında biyopside kansere rastlamadığı takdirde normal bir multiparametrik MR taramasının çok güven verici olması ve ikinci bir biyopsi daha az olası hale getirmesidir.

Prostat kanseri için yapılan biyopside az miktarda düşük dereceli kanser hücreleri bulunursa, multiparametrik MR aktif gözetim veya radikal tedavi seçenekleri arasından hangisinin daha doğru olduğunu bulmak için fikir vermektedir. Multiparametrik MR söz konusu olduğunda normal bir görünüm, kanserin muhtemelen düşük riskli olduğunu göstermektedir. Böylelikle teşhisin ardından doğru tedavi planlaması yapılabilir.

Multiparametrik MR prostat kanseri için ameliyat tedavisinin uygun olduğu durumlarda, ameliyatın planlanmasında ve lenf bezlerinin prostatla birlikte çıkarılıp çıkarılmayacağına karar vermeye yardımcı olur.

Multiparametrik MR erkeklerde sık görülen prostat kanserinin teşhisi için kullanılan bir yöntemdir. 3 farklı MR görüntülemesinin tek bir seansta gerçekleştirildiği bu taramada biyopsi sırasında gözden kaçmış olan kanserli hücrelerin tespiti çok daha kolaydır. Multiparametrik MR nedir, multiparametrik MR yöntemi ya da multiparametrik MR amaçları ile alakalı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05