+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Testislerin Şişmesi Kanser Belirtisi Mi?

Testis kanseri testislerde gelişen yüksek derecede iyileştirilebilir bir kanserdir. Skrotumun içinde bulunan testisler, penisin altındaki gevşek bir deri torbasıdır ve erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Tipik olarak testis kanseri bir veya her iki testiste gelişebilir. Testis kanseri nadir görülmesine rağmen, 15 ve 35 yaşları arasındaki erkeklerde en sık görülen kanserler arasındadır.

Testis kanseri erken evrede belirti verdiğinde hayat kurtarır!

Testis kanseri nasıl anlaşılır sorusunun cevabı testis tümörü belirtileri alacaktır. Testis kanseri bulunan kişilerde çeşitli semptomlar veya belirtiler görülebilir. Bazen testis kanseri olan erkekler hiçbir belirti hissetmeyebilir. Genellikle, genişlemiş bir testis veya küçük bir yumru testis kanserinin belirtileri arasındadır.

Herhangi bir yumru, genişleme, sertlik, ağrı veya hassasiyet gibi belirtiler en kısa zamanda bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanserleri sıklıkla tedavi edilebilirdir. Testis kanserinin ilk ve erken belirtileri, testiste görülen küçük bir yumrudur. Alt karın ya da kasıkta görülen ağrı da belirtiler arasındadır. Ancak testis kanseri belirtileri her zaman hasta tarafından hissedilmeyebilir.

Testis kanseri kendini nasıl belli eder? Testis bölgesindeki her ağrı kanserin habercisi mi?

Testis kanseri çoğu zaman ilk evrelerde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak ileri testis kanseri belirtileri hastalar tarafından çok daha anlaşılır olabilir. İleri testis kanseri belirtileri olarak yorgunluk, kilo kaybı, erkeklerde erken ergenlik, bel ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide veya karın ağrısı, baş ağrıları görülebilir. Bazı kişilerde ileri ve erken testis kanseri arasında bazı belirtilerde çakışma olabilir. Ayrıca, yukarıda listelenen birçok semptom diğer hastalıklarda da görülebilir. Sonuç olarak, testis kanseri belirtileri hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

  • Her iki testiste de ağrısız şişlik
  • Bir testis ya da skrotumda şişlik, ağrı ya da rahatsızlı
  • Alt karın veya kasıkta ağrı
  • Skrotumda ani sıvı birikmesi
  • Meme hassasiyeti veya büyüme
  • Alt sırt ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam
  • Bir ya da her iki bacağın şişmesi
  • Bazı genç veya orta yaşlı erkekler için, kan pıhtısı geliştirmek, testis kanserinin ilk belirtisi olabilir.

Testis kanserinin birçok belirti ve bulgusu kanser harici durumlardan kaynaklanabilir. Belirtilerinin benzer olması nedeniyle yanlış değerlendirme yapmak mümkündür. Testis kanseri belirtileri arasında bulunan ve başka hastalıkların da belirtisi olabilen durumlar gözlemlenebilir.

Testis Kanserini Önlememek Mümkün!

Tüm kanserler gibi, testis kanserini önlemek için de birkaç adım atılması mümkündür. Testis kanseri önleme yöntemleri arasında vücudunuzdan ve çevrenizden çoğu kanserin temel sebebi olan toksinleri ortadan kaldırmak yer almaktadır.

Çok sağlıklı, kanserle savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirmek de testis kanserini önlemenin bir yolu olabilir.

Düzenli egzersiz, fiziksel aktivite, stres yönetimi ve bol miktarda günışığı içeren sağlıklı bir yaşam tarzı.

Testis kanseri belirtileri ile teşhis koyulmuşsa, tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için çeşitli yollar izlenebilmektedir. Ancak yukarıdaki tüm belirtiler başka hastalıklarda da görülebildiği için daha detaylı bilgi almak gerekebilir. Bu konuda sorularınız varsa kliniğimize danışmalısınız.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05