+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ağrılı Mesane Sendromu Neden Olur?

İnterstisyel Sistit Sorununu Tetikleyen Durumlar

Klinik olarak interstisyel sistit olarak adlandırılan ağrılı mesane sendromu veya mesane ağrı sendromu olarak da bilinen hastalık, genel olarak pelvik ağrıların yanı sıra, mesanede basınç ve rahatsızlık hissetmesine, sık sık idrara gitmeye neden olan kronik bir sistit durumudur.

Ağrılı mesane sendromu kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir.

İnterstisyel sistit, kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Ağrılı mesane sendromu yaşayan birçok insan, ağrı ve sürekli görülen belirtilerin hayat kalitesi üzerindeki etkisi nedeniyle depresyon sorunu yaşamaktadır. Ağrılı mesane sendromu neden olur sorusu üroloji uzmanı tarafından en çok yanıtlanan sorulardan biridir. Ancak interstisyel sistit neden olur sorusunun öncesinde birkaç önemli bilgi vermek daha doğru olacaktır.

 [widget-162]

Ağrılı Mesane Sendromu Ne Kadar Yaygın?

Ağrılı mesane sendromu ne kadar yaygın sorusunun kesinleşmiş bir cevabı yoktur. Çünkü, ağrılı mesane sendromu etiyolojisi yani nedenleri bilinmeyen kronik bir durumdur. Bu nedenle bazı rapor edilmemiş vakalar olması yanı sıra, yanlışlıkla tanı almış vakalar da mevcuttur. Ancak yapılan son araştırmalara göre her yaştan kadın ve erkeklerde bu durumun ortaya çıkması mümkündür. Peki, ağrılı mesane sendromu neden olur?

İnterstisyel sistit neden olur?

Ağrılı mesane sendromu nedenleri herkes tarafından merak edilmektedir. Ağrılı mesane sendromu ile alakalı kesin nedenler hala araştırılsa da bazı durumların bu rahatsızlığa neden olabildiği düşünülmektedir. Ağrılı mesane sendromu nedenleri şu şekildedir;

  • Otoimmün hastalık
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Mesanedeki bağışıklık sistemi
  • Vasküler (kan damarı) hastalık
  • İdrarda anormal maddelerin varlığı
  • Tanımlanmamış enfeksiyonlar

Ağrılı mesane sendromuna katkıda bulunabilecek bazı faktörler bulunmaktadır. Ağrılı mesane sendromu riskini arttırabilecek faktörler arasında kronik ağrı bozukluklarına yatkınlık, cinsiyet ve yaş faktörleri yer almaktadır. Her hasta bu faktörlerden farklı şekilde etkilenmektedir. 

[widget-163]

Ağrılı Mesane Sendromu Hayatı Nasıl Etkiler?

Ağrılı mesane sendromu sorunu yaşayan hastalar her zaman en yakın tuvaletin nerede olduğunu sorgularlar. Bu nedenle, çoğu zaman evden uzaklaşmak istememekte ve yolculuk planları yapmamaktadırlar.

Ağrılı mesane sendromu bazı ciddi psikolojik rahatsızlıklara, sosyal izolasyon ve depresyon gibi problemlere yol açabilmektedir. Aynı zamanda belirtiler nedeniyle acı çeken hastalar gündüz ve gece boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda kalmakta ve bu da uykusuzluğa, yorgunluğa neden olmaktadır.

[widget-165]

Ağrılı mesane sendromu belirtileri zaman zaman çok şiddetlenip, zaman zaman kaybolabilme eğilimi gösterirler. Ağrılı mesane sendromu belirtileri ya da ağrılı mesane sendromu nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli!

Ağrılı mesane sendromu kişinin sosyal olarak soyutlanmasına neden olabilecek bir rahatsızlıktır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05