+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hepatit B Tedavisi – Tedavi Yöntemleri ve Kullanılan İlaçlar

Hepatit B Tedavisi İçin Yapılacaklar

Kan yoluyla ya da cinsel yollar bulaşan hastalıklar arasındaki Hepatit B, ortak kullanılan eşyalardan ve annede varsa doğumda bebeğe bulaşabilir. Baş ağrısı, halsizlik, deri döküntüleri, kasık ağrıları ve sarılık, karaciğer iltihaplanması şeklinde kendini gösterebilir.

Hepatit B’nin tedavisi yoktur. Ancak çeşitli aşılarla hastalık önlenebilir. Hepatit B tedavisi uygulanırken hastanın akut ya da kronik hepatit b belirtileri taşıyıp taşımadığı incelenir. Hastamızdaki hepatit türüne göre Hepatit B tedavisi uygulanır.

[widget-174]

 

Akut Hepatit B Tedavisi

Akut Hepatit B tanısı sonrasında Akut Hepatit B tedavisi için spesifik bir tedavi yöntemi yoktur. Akut Hepatit B tedavisi uygulanırken hasta gözlem altında tutularak genellikle yatak istirahati, yeterli sıvı alımı ve belirtilen gıda tüketimi tavsiye edilir. Akut karaciğer iltihabında 4 – 6 hafta içinde iyileşme görülmesinden sonra genellikle Hepatit B’nin iyileşmesi beklenmektedir.

Kronik Hepatit B tedavisi, ciddi bir uygulamadır ve HIV-AIDS, genital uçuk, frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Tüm kronik hepatit B hastalarında tedavi gerekli olmasa da düzenli takip edilmesi gereklidir. Kronik Hepatit B tedavisi için hepatit b ilaçları kullanılmaktadır.

Hepatit B’nin karaciğer yetmezliği, siroz ya da karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olmaması için ilaç tedavisi uygulanması şarttır. Hepatit B ilaçları sayesinde Hepatit B virüsü kontrol altına alınmakta ve vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Genel Olarak Kronik Hepatit B İlaçları

İnterferon-alfa (Multiferon): Kronik Hepatit B tedavisi için kullanılmaktadır. Yaklaşık 16 hafta haftada üç kez olmak üzere subkutan veya intramüsküler enjeksiyon ile ilaç cilde uygulanmaktadır.

Lamivudin: Hepatit B ilaçları arasında olan Lamivudin, günlük 100-300 mg'lık bir doz ile oral yoldan verilen bir ilaçtır. Tedavi 1 yıldan uzun sürmektedir. Bazı hastalarda interferon-alfa ile kombinasyon tedavisi de başarılı sonuçlar vermektedir.

[widget-175]

Adefovir: Hepatit B ilacı bir ay boyunca günde 100 mg'lık bir dozda ağızdan alınır. Lamivudine ilacına dirençli hale gelen hepatit B hastalarına karşı aktiftir. Hepatit B tedavisi için kullanılan ilaçlar, hastalığın kontrol altına alınmasında oldukça etkilidir. Hepatit B virüsünün diğer organlara zarar vermesini engelleyen hepatit B ilaçları hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05