+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Trikomonas Tedavisi – Kullanılan Yöntemler ve İlaçlar

Parazit Yoluyla Bulaşan Trikomonas Vajinalis

Parazit yoluyla bulaşan trikomonas vajinalis, orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda vajinal yanma, kaşıntı, kokulu ve zor idrar ile ağrılı cinsel ilişki şeklinde kendini göstermektedir. Gebelerde prematüre doğumlara yol açabilir. HIV bulaşma riskini arttıran trikomoniasis antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında olan trikomonas kadınlarda %80 oranında hiçbir belirti vermemektedir. Jinekolojik muayenede tesadüfen görülen trikomonas, enfeksiyonun aktif olması halinde kişinin partnerine bulaşabilir. Erkeklerde idrar yaparken yanma ve ağrı, penis içi irritasyon ve beyaz ve bulanık akıntı, gibi belirtiler görülebilir. Belirtilerin görülmesi halinde vakit kaybedilmeden trikomonas tedavi alternatifleri değerlendirilmelidir. Trikomonas tedavisi, kullanılan yöntemler ve ilaçlar hakkında detaylar yazımızda...

[widget-174]

 

Trikomonas Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda trikomonas vajiniti adıyla da bilinen trichomoniasis enfeksiyonları genel olarak erkeklerde asemptomatik seyrederken nadiren de olsa idrar deliğinden gelen akıntı (trichomonal üretrit) şeklinde yakınmalara neden olabilir. Trikomonas tanısı sonrası tedavi şekli belirlenir.

Epididimit ve prostatit sorunlarına da neden olabilen trikomonas tespit edilmesi durumunda erkek partnerde şikayet olsun veya olmasın mutlaka tedavi edilmektedir. Trikomonas tedavisi hem ağızdan alınan ilaçlar hem de vajina içerisine yerleştirilen fitil ya da kremler kullanılarak yapılmaktadır. Ağızdan kullanılan antibiyotikler kana geçerek sistemik etkiyi oluştururken vajina içine yerleştirilen fitil veya kremler lokal (bölgesel) etki ile trikomonas sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Partner tedavisini de gerektiren trikomonas için tedavi bitene kadar partnerlerin ilişkiden uzak durmaları gerekmektedir.

Tedavi Edilmemiş Trikomonas Enfeksiyonu

Cinsel ilişkiye girenlerin ise korunması şarttır. Trikomonas tedavi süresi 5 – 7 gün arasında olmakla birlikte medikal tedavi sonrasında hastaların şikayetleri hızlı bir biçimde sonlanmaktadır.

Trikomonas vajiniti tedavi edilmez ise birçok komplikasyona neden olarak hastalarımızın hayatına etki etmektedir. Hepatit, HİV, Herpes, gonore ve diğer enfeksiyonların da daha hızlı bulaşmasına neden olur.

[widget-175]

Tedavi edilmemiş trikomonas enfeksiyonu gebelerde erken doğuma ve düşük doğum tartısına sebebiyet verir. Aynı zamanda dış gebelik ve kısırlık sorunlarının artması söz konusu olabilir. Trikomonas tedavisi ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05