+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Genital Uçuk Tedavisi – Kullanılan Yöntemler ve İlaçlar

Genital Uçuk Tedavisinde İlaç Kullanımı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki genital uçuk, herpes olarak da bilinir. Üreme organları ve anüs çevresinde yanma, kaşıntı ve ağrılı yaralar şeklinde kendini gösterir. Kadınlarda rahim ağzında, erkeklerde idrar yolunda rahatsızlığa neden olur. Siğiller kendiliğinden iyileşme gösterse de virüs tekrar eden bir niteliğe sahiptir.

Kesin tedavisi olmamakla birlikte ilaç yardımıyla yaraların yayılması önlenebilir. Genital uçuk tedavisi vücuda yerleşen HSV virüsünü tamamen vücuttan temizleyemese de atak sayısını azaltacak ve belirtileri hafifletecek genital uçuk ilaçları kullanmaktayız. Bu ilaçlar kullanıldıktan sonra da uçuk tekrarlarsa diğer tedavi alternatifleri üzerinde de durmaktayız.

Genital Uçuk İlaçları Kullanımı

Genital uçuk sorunu yıl içerisinde 6’dan fazla nüks gösteriyorsa baskılayıcı tedavi uygulanmaktadır. Bu durumda, 6-12 ay boyunca günde 2 kez ilaç kullanmak gerekmektedir. Atakların tekrarını önleyici bir tedavi olan baskılayıcı tedavide genellikle 12 aydan sonra herhangi bir uygulama yapılmamaktadır.

Epizodik tedavi: Genital uçuk tedavisinde epizodik yöntemler yıl içerisinde atak sayısının altı veya daha az olduğu hastalara uygulanabilir. Genital uçuk ilaçları yalnızca uçuk belirtilerinin olduğu süre içinde önerilen şekilde alınır.

Baskılayıcı tedavi: Eğer kişi, yıl içerisinde altıdan fazla atak yaşıyorsa ya da belirtiler çok şiddetli seyrediyorsa tedavi daha uzun sürebilir. Buradaki amaç atakların tekrarlamasını önlemektir. Bazı hastaların, ilacı aylarca hatta yıllarca kullanması gerekebilir.

Tekrarlayan genital herpes genellikle 2 yıldan sonra nadir görülerek şiddetli olması halinde supressif tedavi uygulanması gündeme gelmektedir. Bağışıklık sistemi bozulmuş olan kişilerde nöbetleri önlemek için antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

Genital Uçuk Ameliyatı

Genital uçuk tedavisi olarak herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Ancak hamile olan hastalarımızda ve doğum sırasında genital uçuk olması halinde bebeğin sağlığında herhangi bir soruna neden olmamak için sezaryen doğum önermekteyiz.

Genital herpesin ilk nöbetinde belirtilerin farkına varmamak bebeğe herpes virüsünün geçmesine neden olabilir. Hamileliğin son 4 haftasında kullanılan ilaçlar, sezaryen doğum ihtiyacını da en aza indirmektedir.

Genital herpes ameliyatı ya da ilaç kullanımı ile sonlanacak bir hastalık değildir. Antiviral tedaviler kişinin ilaçları aldığı sırada hastalığın süresini kısaltsa da tamamen herpesi yok eden bir tedaviden bahsedemeyiz. Ancak partnere herpesin bulaşma riskini düşürülmektedir. Genital uçuk tedavisi hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05