+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Bel Soğukluğu (Üretrit) Tedavisi – Kullanılan İlaçlar, Ozon Tedavisi, Bitkisel Çözümler

Bel Soğukluğu Tedavisinde Bitkisel Uygulamalar ve Bel Soğukluğu Ozon Tedavisi

Vajinal, anal ya da oral yollarla bulaşabilen Gonore genel olarak kadınlardan erkeklere bulaşmaktadır. Penis ucunda akıntı ve ağrılı idrar, makat içinde ve boğazda iltihaplanma, döl yollarına sıçraması halinde prostat iltihabı (prostatit), epididim ve testislerde şişlik ve kısırlık nedeni olabilir.

Kadınlarda da vajinal akıntı, kasıklarda ağrı, idrarda güçlük ve düzensiz kanamalar şeklinde kendini göstermektedir. Bel soğukluğu tedavi edilmediğinde kan dolaşımına karışarak eklemleri, kalbi ve beyni etkileyebilir. Bebeklerde ise körlüğe varabilecek sorunlara neden olabilir. Bel soğukluğu tedavisi ya da üretrit tedavisi mutlaka geç olmadan yapılmalıdır.

[widget-144]

 

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu Gonore, Klamidya, Üreoplazma, Mycoplsma başta olmak üzere bakteri olarak değerlendirdiğimiz mikroorganizmlar tarafından ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu nedenle tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Penisilin ve türevi antibiyotikler, ajanı gonore olduğu düşünülen bel soğukluğu sorunu olan hastalarımız için kullandığımız standart tedavi yöntemidir. Ancak son yıllarda bakterilerin bu tür antibiyotiklere karşı direnç kazanması nedeniyle yeni antibiyotik türleri tedavide kullanılmaktadır. Gonore tedavisi için kullanılan antibiyotikler tablet ya da enjeksiyon şeklinde verilmektedir.

Sefiksim, ofloksasin, siprofloksasin vb. antibiyotikler en sık kullandığımız bel soğukluğu ilaçlarıdır. Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu, nüks riski fazla olan hastalıklardır. Bel soğukluğu tedavisi için ilk olarak hangi tip bel soğukluğu olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Ancak sıklıkla birlikte olmaktadır.  bu nedenle, kombine olarak uygulanan gonore ve nongonogoksik üretrit tedavisi daha etkili olmaktadır. Gonore ilaçları ağız yoluyla 7-14 gün boyunca alınmaktadır. Bu süreçte sarımsı-yeşilimsi akıntı erkekte kesilmiyor ve renk değiştirip şeffaf hale geliyorsa nongonokoksik üretrit riskinden bahsedilebilir. Önce penisilin grubu uygulanırken ardından tetradoks grubu antibiyotikle bel soğukluğu tedavisine devam edilebilir. Bel soğukluğu tedavisi için her iki grup ilaç kombine edilip 2 – 3 haftalık tedavi de uygulanabilir.

Bel soğukluğu, üretrit varlığının en önemli riski komplikasyonlara neden olmasıdır. Özellikle nongonokoksik üretrit için ciddi antibiyotik dirençliliği söz konusudur. Bu nedenle antibiyotik tedavisi ile düzelmeyen, şikayetlerin geçmediği durumlarda "idrar yolundan" uygulanacak ozon tedavisinin büyük faydası vardır. Bu tedavi ancak ozon tedavi tecrübesi olan üroloji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Tam olarak tedavi edilmeyen üretrit, bel soğukluğu, idrar kanalında darlık, meni kanallarında darlık, epididim ve testis enfeksiyonlarına (epididimit, orşit) ve prostatit nedeni olarak idrar yapma sorunları, kısırlık, sertleşme sorunu, erken boşalma, ömür boyu sürecek kronik prostatit gelişimine neden olur. Çok dikkatli olmak gerekir. Bel soğukluğu ozon tedavisi için uzman desteği önemlidir.

[widget-175]

Bel Soğukluğuna Bitkisel Çözüm

Bel soğukluğu tedavisi için bitkisel uygulamalar da yapılmaktadır. Hastalığın ilerlemediği durumlarda doktor önerisiyle keten tohumu, meyan kökü, turp tohumu, salatalık çekirdeği kullanılabilir.

Herhangi bir bilinçsiz uygulamadan kaçınmak için mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

Hastamızın genel sağlık durumuna göre bel soğukluğu tedavisi belirlenir. Çiftlerin birlikte tedavi edilmesi gerekmektedir. Bel soğukluğu tedavi uygulamalarımız, bel soğukluğu ozon tedavisi uygulamalarımızı öğrenmek ve gonore ilaçları hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Biliyor musunuz?

Türkiye’de ilk defa 2015 yılında üroloji alanında ozon tedavisi uygulamaları kliniğimizde başlamıştır. Kliniğimizde majör, minör, üretral, rektal uygulama yolları başta olmak üzere değişik yöntemlerle ozon tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05