+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Molluskum Kontagiosum Tedavisi

Molluskum Kontagiosum Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki molluskum kontagiosum, deride ortası çukur küçük kabartılar oluşturan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda da görülebilen bu hastalık, antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Molluskum kontagiosum tedavisi uygulanmadan önce tanı rahatlıkla konmaktadır. Molluskum kontagiosum döküntüleri belirgindir.

Genital bölgede bulunan bu döküntüler yaygın hale gelirse çıban görüntüsü vermektedir. Molluskum kontagiosum sonucu oluşan döküntüler genellikle 6-18 ay içinde kendiliğinden kaybolurlar. Bazı hastalarımızda ise bu süre daha uzun olabilir. Döküntüler kaybolmadan önce kırmızı ve yangısal bir görünüm alabilirler ve iyileştikten sonra deride küçük izler bırakabilirler. İyileşmeyen molluskum kontagiosum lezyonlarının yayılmasını ve bulaşmasını önlemek için lokal anestejik kremler kullanılmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki molluskum kontagiosum nasıl tedavi edilir diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

[widget-174]

 

Molluskum Kontagiosum İlaçları

Molluskum kontagiosum tanısı ilk olarak hangi ilaçların kullanılacağı ile ilgili belirleyici olmaktadır. Molluskum kontagiosum tedavi seçenekleri ise kişinin yaşına bağlıdır. Molluskum kontagiosum tedavileri ağrılı olabilir, bu yüzden rahatsızlığı azaltmak için önceden anestezi uygulanması gerekmektedir.

Molluskum kontagiosum tedavisi için farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Kliniğimizde kullanılan molluskum kontagiosum ilaçları:

Tahriş edici ürünler: Molluskum kontagiosum ilaçları genellikle salisik asit ya da potasyum hidroksit gibi maddeleri içerir ve lezyonların saatler içinde iyileşmesini sağlar.

Antiviral kremler: İmiquimod gibi reçeteyle satılan antiviral kremler genellikle zaman içinde oluşan molluskum kontagiosum lezyonlarının giderilmesinde etkilidir.

Molluskum kontagiosum tedavisi için bazı durumlarda, reçeteli veya reçetesiz ilaçların doğrudan lezyonlara uygulanması olumlu sonuçlar verebilir.

[widget-175]

Cerrahi ve Diğer İşlemler

Molluskum kontagiosum tedavi yöntemleri arasında küretaj, kriyoterapi ve lazer operasyon yer almaktadır. Molluskum kontagiosum tedavisi için kullanılan ilaçlar dışında cerrahi uygulamalarımız da bulunmaktadır.

Küretaj, molluskum kontagiosum lezyonları kazınarak temizlenebilir. Molluskum içeriğinin pens veya forseps ile sıkılması kolay bir yöntemdir. Kriyoterapi, döküntüler kaybolana kadar belli aralıklarda sıvı nitrojen (kriyoterapi) uygulamasını da hastamızın durumuna göre tercih etmekteyiz. Etkisi yüksek olan bu tedaviyi 3 – 4 haftalık aralıklarla uygulamaktayız. Lazer operasyon ise molluskum kontagiosum tedavisi için lazer yöntemiyle döküntüleri ortadan kaldırmak da söz konusudur.

Molluskum kontagiosum tedavisi olmak isteyen hastalarımızın genel sağlık durumuna göre operasyon yapılmaktadır. Molluskum kontagiosum tedavisi ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05