+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Tedavisinde Kriyoterapi ve Radyofrekans Uygulamaları

Böbrek Kanseri Tedavisinde Kriyoterapi ve Radyofrekans Kullanımı

Böbrek kanseri tedavisinde kriyoterapi ve radyofrekans uygulamaları da alternatif olarak tercih edilmektedir. Tespit edilen böbrek kanseri 4-3 cm’den küçük boyutta ve böbreğin dış kısmında ise, hasta seçimini çok iyi yaparak biyopsi uygulamasıyla kanserin cinsi belirlendikten sonra, aktif izlem veya ablasyon yöntemleri (kriyoterapi veya radyofrekans tedavi) tercih edilebilir. Nüks riskinin yüksek olması nedeniyle bu hastalar yakın takip edilmelidir.

İlerlemiş böbrek kanseri olgularında ise böbrekte tümör olması halinde ya da akciğer, kemikler ve beyinde 1 adet yayılmış tümör bulunması durumunda, tümör ameliyatla çıkarılabiliyorsa öncelikle cerrahi işlem yapılmalı ve ardından biyolojik tedaviler uygulanmalıdır. Böbrek kanseri tedavisinde kriyoterapi ve radyofrekans tedavisi böbrekteki kitlelerin 4 – 3 cm’den küçük olmaları halinde tercih edilmektedir. Eğer kanserin tekrarlama ihtimali varsa ameliyat açısından riskli hastalara yine aynı şekilde böbrek kanseri tedavisinde kriyoterapi ve radyofrekans önerilmektedir. Kriyoterapi tedavisi, radyofrekansa göre daha üstündür ancak ülkemizde çok sık uygulanmamaktadır.

 [widget-147]

Böbrek Kanseri Tedavisinde Kriyoterapi Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Böbrek kanseri tedavisinde Kriyoterapi uygulaması, iyi ve kötü huylu tümörlerin tedavisinde lokal olarak uygulanan bir yöntemdir. Kriyoterapi, kriyoablasyon problarının ciltten ultrasonografi ya da bilgisayarlı tomografi eşliğinde lezyon alanına yerleştirilmesi sonrasında uygulanan dondurma ve ısıtma döngüleri ile anormal dokunun harap edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Küçük boyutlu böbrek tümörlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Kriyoterapi, ameliyat ve radyasyon tedavisine alternatif olarak geliştirilmiştir.

Kriyoterapi tedavisi; kalp ve tansiyon hastalarında cerrahi yöntemin uygulanamayacağı durumlarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Kriyoterapi uygulaması, 2 – 3 saat sürmektedir. Az miktarda kan kaybına neden olan kriyoterapi sonrasında iyileşme süreci 2 – 4 hafta arasındadır. Vücuttaki ölü hücrelerin temizlenmesi ise yaklaşık 1 yılı bulmaktadır.

 

Böbrek kanseri tedavisinde kriyoterapi kullanıldıktan sonra hastanın mutlaka ürolog tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Yan etkileri oldukça az olan ve nadir görülen kriyoterapi tedavisi, hastalara alternatif tedavi olarak sunulmaktadır.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Radyofrekans Nedir ve Ne Zaman Önerilir?

Radyofrekans ya da radyofrekans ablasyon (RFA) yüksek frekanslı radyo dalgaları tarafından üretilen ısıyı kullanarak kanser hücrelerini öldüren bir tedavi yöntemidir. Böbrek kanseri tedavisinde radyofrekans, 4 – 3 cm’den küçük böbrek tümörleri için önerilmektedir. Radyofrekans tedavisi, küçük böbrek tümörleri için etkin ve güvenli bir tedavi yöntemidir ancak tümör hücrelerinin vücutta kalması söz konusu olabilir. Dolayısıyla tedaviyi tekrarlamak gerekebilir.

[widget-148]

Başarı Oranı Yüksek Tedavilerle Böbrek Kanserini Yenin!

Kriyoterapi 14 yıldır ABD ve Avrupa'da uygulanmaktadır. ABD'de 1993-2001 yılları arasında izlenen 590 prostat kanserli hastanın, yüzde 87'sinde tedavi sonrasında kanserli doku kalmadığı gözlenmiştir. Böbrek kanserinde de etkin olarak kullanılmaktadır ve tedavi sonuçları yüz güldürücüdür.

Böbrek kanseri tedavisinde radyofrekans kullanımı da başarılı sonuçlarıyla birlikte kanser hastaları için bir umut olarak dikkat çekmektedir. Hastaların genel sağlık durumlarına ve tümörün boyutuna göre böbrek kanseri tedavisinde kriyoterapi ve radyofrekans arasında seçim yapılmaktadır. Detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

İhmal etmeyin!

Böbrek kanseri tedavisinde radyofrekans uygulaması sonrasında hasta takibi her 3 ayda bir yapılmaktadır. Böbreklerin izlenmesi için BT veya MRI taraması uygulanmaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05