+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ürolojide Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Modern Tedavi Yöntemlerinde En Yenisi Ürolojide Ozon Tedavisi!

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Vücudun alımını ve oksijen kullanımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini harekete geçirmek için alternatif bir terapi olarak kullanılır. Tıpta, ozon tedavisi, bakterileri, virüsleri, mantarları, mayaları ve protozoa etkilerini sınırlayarak hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Ozon tedavisi nedir? Yeni nesil tedavi yöntemi

Ozon terapisi, üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz olan ozon kullanır. Bazı araştırmacıla ozonun terapötik etkilere sahip olduğuna ve tedavinin 150 yıldan fazla süredir çalışıldığına ve kullanıldığına inanmaktadır. Dünyanın stratosferinde bir ozon tabakası bulunur. Asıl amacı, dünyayı güneşin ultraviyole ışınımlarından korumaktır.

Tıpta, ozon tedavisi, alanı dezenfekte ederek, vücudun oksijen kullanımını artırarak ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek koşulları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Bir tıbbi tedavi olarak bir gaz kullanmak olağandışıdır, bu yüzden kullanılan özel teknikler vardır. Ozon solunduğunda da zehirli olabilir. Ürolojide ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır birlikte bakalım.

[widget-144]

 

Ozon Tedavisi ve Üroloji

Ozon terapisinin tıpta çeşitli şekillerde yararlı olduğu bulunmuştur. İlk kez 150 yıldan daha önce kullanıldığında hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek amacıyla kullanılıyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralara uygulanması, sadece dezenfekte etme yeteneğini değil, aynı zamanda kan akışına yardımcı olmayı ve anti-enflamatuar etkiler ürettiğini gösterdi. Daha sonra HIV'li kişiler için yararlı bir tedavi olduğu bulunarak daha yaygın kullanım alanları olduğu tespit edilmiştir.

Ürolojide ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar

Ürolojide ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır sorusu bu tip sorunlar yaşayan kişiler tarafından sorulmaktadır. Ürolojide ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar oldukça fazladır ve bu hastalıkları şu şekilde açıklamak mümkündür;

  • Prostatit: Prostatit prostat iltihabı olarak da bilinen prostat bezinin dokusunun iltihaplanması durumudur. Prostatit ozon tedavisi bu sorunu yaşayan hastalarda kullanılabilir.
  • Üretrit: Dış idrar kanalı olarak bilinen üretranın erkeklerde kadınlardan daha uzun olması nedeniyle iltihaplanması durumu söz konusu olabilmektedir. Üretrit ozon tedavisi ürolojide kullanılmaktadır.
  • Sistit: Sistit idrar yollarının iltihaplanması durumudur ve üriner sistemde en sık rastlanan hastalıklar arasındadır. Üroloji ve ozon tedavisi söz konusu olduğunda sistit ozon tedavisi için tercih edilebilir.
  • Sertleşme sorunu: Sertleşme sorunu birçok faktöre bağlı olarak gelişen erkeğin sertleşememesi ya da ereksiyon elde edememesi durumudur. Ürolojide ozon tedavisi sertleşme sorunu için de kullanılmaktadır. Sertleşme sorunu ozon tedavisi uygulaması güvenilirdir.
  • Diyabet: Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, şeker seviyesinin normalin üzerindeki değerlere çıkması ve idrarda şeker görülmesi durumudur.
  • Kanser tedavisi: Kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ya da radyasyon tedavileri vücutta bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Ozon tedavisi bu yan etkiler için kullanılabilir.

Ozon tedavisi uygulanırken hastanın ozonu direk soluması söz konusu değildir. Normalde ozona maruz kalmak, solunum yolu hastalığından ölüm riskinde önemli bir artışla ilişkilidir ve insanlarda akciğerlerde nitrojen dioksit ile birlikte iyi bilinen toksik etkilere sahiptir. Küçük miktarlarda ozon bile akciğerleri ve boğazı tahriş edebilir, öksürük, nefes darlığı ve enfeksiyonlara daha duyarlı akciğer dokusuna zarar verir. Ancak ozon tedavisi genellikle damar yoluyla enjekte edilmekte ve bu nedenle solunması engellenmektedir.

[widget-145]

Ozon Tedavisi Tehlikeli Mi? Ne Kadar Güvenebilirsiniz?

Ozon tedavisi ve üroloji hastalıkları ilişkisi söz konusu olduğunda bu tedavinin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ürolojik hastalıklar kişide birçok komplikasyona ve soruna neden olabilmektedir. Ozon tedavisi cerrahi bir tedavi yöntemi olmadığından oldukça güvenlidir ve ürolojik hastalıklarda kullanılmaktadır.

Ürolojide ozon tedavisi kullanımının güvenli olup olmadığına dair hastaların endişelerinin olması normaldir. Ancak yapılan araştırmalara göre tedavinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Uzman ürolog ve klinik desteği şart!

Ürolojide ozon tedavisi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ozon tedavisi ya da ozon tedavisinin kullanıldığı ürolojik hastalıklar ile alakalı bilgi almak için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05