+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostatit Tedavisinde PRP ve Ozon Tedavileri

PRP ile Etkin Tedavi - Prostatit PRP ve Ozon

Prostatit PRP ve ozon uygulamalarıyla başarılı birşekilde tedavi edilmektedir. Ozon ve PRP (trombositten zengin plazma) enjeksiyonu yönteminde transrektal ultrason eşliğinde, trombositten zengin plazma (PRP-platelet rich plasma) ve ozon karışımı prostata uygulanmaktadır.

PRP sıvısı içindeki zengin büyüme faktörleri ve onarıcı maddeler prostatit odaklarının onarılması, nöropatik, immünolojik ve musküler nedenlerin tedavi edilmesini sağlar. Ozon ile de prostat dokusu içindeki bağışıklık sistemi aktive edilir, dokunun oksijenlenmesi artar, enfeksiyon, inflamasyon tedavi edilir. PRP’nin ozon ile karışımı hem etkisini arttırır hem de ozon etkisiyle izole edilemeyen patojenler gibi diğer nedenler de tedavi edilir.

[widget-138]

PRP Nasıl Etki Gösterir?

Prostatit tedavisi için PRP etkin bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Trombositler kandaki en büyük hücrelerdir. Kanın pıhtılaşmasında ve dokuların iyileşmesinde aktif rol alırlar. Vücutta bir travma, hasar oluştuğunda trombositler olay yerine gelirler ve aktive olarak parçalanırlar. İçlerinden biyoaktif moleküllerler (büyüme faktörleri ve sitokinler) açığa çıkar.

Vasküler endotelial growth factor (VEGF), platelet-derived growth factor (PDGF), transforming growth factor (TGF), insulin-like growth factor (IGF) doku iyileşmesinde önemli rol alan büyüme faktörleridir. Bu biyoaktif proteinler ve sitokinler doku iyileşmesinde rol alan makrofajları, mezenkimal kök hücrelerini ortama çağırırlar, dejenere ve nekrotik dokuları uzaklaştırırken, doku rejenerasyonu ve iyileşme sağlar, yani doku yenileme ve gençleştirme (rejuvenation) sağlar. PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir, fakat kök hücrelerini aktive eden bir tedavidir.

Ozonlu PRP tedavisi güvenli ve doğal bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisinden amaç, kana göre 5 kat yoğun şekilde verilen trombosit (platelet) içeriği ile hasarlı dokunun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktır. Tıbbın pek çok alanında (ortopedi, kardiyoloji, dermatoloji, yanık tedavisi, estetik cerrahi vs) kullanılan FDA onaylı doğal bir tedavi yöntemidir.

 

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP için hastadan kan alınır, özel bir yöntemle kanın trombositten zengin kısmı (PRP) izole edilir. PRP elde edilirken lökosit içerip içermemesi kullanım amacına göre değişmektedir. Elde edilen bu PRP solüsyonu ozon ile reaksiyona sokularak trombositlerin aktive edilmeleri ve içeriğinin daha yoğun miktarda ortama salınması arttırılmakta ve böylece tedavi etkinliği arttırılmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen içerik zenginliği, klasik yöntemlerle elde edilemne göre çok daha fazladır. Bu da etkinliğin daha iyi olmasını sağlamaktadır.

Elde edilen son ürün hastalıklı dokuya, organa inoküle edilir. Tüm işlemler sırasında sertifikalı kapalı, steril ürünler kullanılarak, kontaminasyondan kaçınılır. Tamamıyla hastanın kanından elde edildiği için allerjen hiç bir içeriği yoktur.

[widget-139]

PRP Kaç Seans Gereklidir?

Uygulama kan alınması dahil 30-45 dakika sürmektedir. Kaç seans ve ne şekilde uygulanacağı hastalığa ve hastanın tıbbi özelliklerine göre belirlenir. Genellikle uzman bir ürolog tarafından 1-4 seans uygulama yapmak yeterli olmaktadır.

PRP tedavisi hastaneye yatmayı gerektirmeyen, hastanın kendi kanından elde edildiği için vücuda alerjik olmayan, yan etkisi olmayan, kısa sürede ve kolay uygulanabilen, kalıcı sonuçlar ortaya çıkaran, tedavi sonrası bir kısıtlama gerektirmeyen, kişinin hemen günlük hayatına devam edebildiği bir tedavi yöntemi olduğu için hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Prostatit Tedavisinde Ozon Enjeksiyonu

Prostatit tedavisi için PRP hazırlanırken ozon ile hazırlanması içeriğini daha yoğun olmasını sağlamakta, potansiyelini güçlendirilerek hem etkisi arttırılır hem de ozonun tedavi edici özelliğiyle diğer hastalık etkileri de ortadan kaldırılır.

Prostatit ozon tedavisi ve PRP uygulamaları sayesinde iltihaplı dokunun iyileşme süreci daha hızlıdır. Prostatit prp ve ozon tedavileri ile ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05