+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostatit Antibiyotik Tedavisi

Prostat Tedavisi İçin Uygulanan Yoğun Antibiyotik Kullanımı

Prostatit, tüm yaş grubu erkeklerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Prostatit antibiyotik tedavisi akut prostatit için 4-6 hafta, kronik bakteriyel prostatit için 3 aya kadar uzayan antibiyotik kullanımını kapsamaktadır. Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa prostatit antibiyotik tedavisi süresi uzatılabilir.

Bazen yoğun bakım gerektiren akut prostatitte en az 4-6 hafta süreyle uygulama yapılır. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda takılabilir. AKut dönemde hastanın kliniği topalrlayana kadar damar içi antibiyotik tedavisi tercih edilebilir.

Kronik prostatit/KPAS tanısı konulan hastalarda antibiyotik tedavisi tespit edilemeze dahi olası enfeksiyon nedeni düşünülüyorsa kullanılabilir; alfa bloker (intraprostatik reflü olanlarda), 5 alfa redüktaz inhibitörü (duktal ve glandüler dokuların regresyonunu sağlar ve bir miktar inflamasyonu da azaltır.

 [widget-130]

Benzer Etkiye Sahip Fitoterapötik İlaçlar - Prostatit Nasıl Tedavi Edilir?

Benzer etkili fitoterapötik ilaçlar (saw palmetto gibi) da kullanılmaktadır. Analjezik, antiinflamatuvar, immünomodülatör, pelvik taban fizyoterapisi (myofasyal tetik nokta gevşetmesi), kas gevşetici ilaçlar, bitkisel tedaviler, trisiklik antidepresan ilaçlar vb. de üroloji uzmanları tarafından önerilebilir.

Prostata ozon tedavisi, PRP tedavisi, botoks tedavisi, şok dalga tedavisi ve kök hücre tedavisi dirençli durumlarda kullanılmalıdır.

Bbotulinum toksin-A enjeksiyonu, PRP tedavisi, ozon tedavisi, prostata düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi, kök hücre tedavisi, sıcak oturma banyosu, şikayetlerin artışına neden oluyorsa diyet düzenlemesi de prostatit tedavisi kapsamında yapılmaktadır. Prostat iltihabı için en iyi antibiyotik hastaya göre belirlenirken prostatit tedavisi için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Antibiyotikler: Prostatit antibiyotik tedavisinde ilk aşamada uygulanmak için en uygun antibiyotikler trimetoprim-sulfametoksazol ve kinolonlardır (norfloksasin, ofloksasin, siprofloksasin ve levofloksasin). İkinci tercih ise tetrasiklinler ve makrolidlerdir. En az 4-6 haftalık antibiyotik tedavisi sonrası faydaları ortaya çıkmaktadır.
  • Antiinflamatuar ajanlar: Prostatit antibiyotik tedavisi için kullanılan bir diğer ilaç grubu da anti-inflamatuar ajanlardır. Nonsteroidal antiinflamatuvar ajanlar, steroidler ve immünsüpresifler teorik olarak prostat içindeki inflamatuvar parametreleri düzeltir ve hastalığın semptomlarında düzelme sağlarlar.
  • Kas gevşeticiler: Prostatit ilaçları arasında kas gevşeticiler de yer almaktadır. Özellikle pelvik ağrı sendromunda diazepam ve baklofenin yararlı olduğu söylense de bu durumda kesinlik söz konusu değildir.
  • Alfa blokerler: Prostatit tedavisi için hastada zor idrar yapma şikayeti bulunuyorsa tedavide alfa bloker ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar mesane boynu ve prostatı rahatlatır.

Prostatit antibiyotik tedavisi için hastanın genel sağlık durumuna, iltihabın yayılma durumuna ve oluşturduğu tehlikeye göre yapılmaktadır. Antibiyotik tedavisi ve kullanılan prostatit ilaçları hakkında detaylı bilgiyi kliniğimizden alabilirsiniz.

[widget-146]

Prostatit Sorunu Hayatınızı Karartmasın!

Prostatit sorunu için son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte sağlığınıza hızla kavuşabilirsiniz. Prostatit için antibiyotik ve diğer ilaçlar günlük hayatınıza hızla dönmenizi sağlayacak. Prostatit tedavisi ve prostatite iyi gelen antibiyotikler hakkında bilgi almak ve sorununuzun ne kadar sürede çözüme kavuşturulacağını öğrenmek için kliniğimize ulaşın…

Dikkat Edin!

Prostatit tedavisi sonrası hastanın idrar yolları enfeksiyonları açısında çok dikkatli olması ve düzenli olarak kontrolde kalmasında fayda vardır.

[widget-129]

Yapılmış Yorumlar (2)

Isa bozkurt
27 Ağustos 2023, 15:27

Kronik prostatit teşhisi kabizlik yanma kaşıntı yaşıyorum hicbir antibiyotik fayda etmedi ne yapacam

Sinan Ekici
28 Ağustos 2023, 08:13

İsa bey, geçmiş olsun. Size yardımcı oluruz. Durumunuzu tam olarak değerlendirip, sizin fayda görebileceğiniz tedaviyi belirleyip uygularız. Bizimle 05530342205 nolu hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05