+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Spermiyogram Neden Yapılır?

Kısırlığın Kesin ve Hızlı Tanısı!

Spermiyogram testi olarak da bilinen sperm testi erkeklerde spermin sağlığını ve yaşaya bilirliğini analiz etmeye yarayan bir testtir. Semen, boşalma sırasında salınan spermleri içeren sıvıdır. Bir spermiyogram analizi sperm sağlığıyla ilgili; sperm sayısı, sperm şekli ve sperm motilitesi olarak da bilinen sperm hareketi incelenir.

Çocuk sahibi olmanızda en etkili tanı yöntemi spermiyogram testi!

Spermiyogram testi nedir sorusunun cevabını yukarıda verdik. Ancak spermiyogram testi ile alakalı merak edilen birçok farklı soru daha vardır. Bu sorularının tüm cevapları yazımızda ancak öncesinde sperm ile alakalı birkaç bilgi vermek doğru olacaktır. Sperm erkeğin doğurganlığı ile alakalı olan boşalma sırasında vücuttan dışarı atılan sıvı içinde bulunan üreme hücresidir.

Sperm sağlığı üreme için önemlidir. Eğer bir erkek en az 12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamamışsa sperm kalitesi ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. bu gibi bir durumda ise sperm kalitesinin ölçümü spermiyogram testi ile yapılmaktadır.

Sperm Testi Neden Yapılır? Erkeklerde Kısırlığın Teşhisi

Spermiyogram testi neden yapılır sorusu erkekler tarafından merak edilmektedir. Sperm testi sperm kalitesinin ölçülmesi için kullanılan bir testtir.

Sperm testi nasıl yapılır?

Spermiyogram testi nasıl yapılır sorusunun cevabını bu başlık altında detaylı olarak vereceğiz. Spermiyogram analizi testinin bir parçası olarak düşük sperm sayısı teşhis edilir. Sperm sayısı genel olarak, bir mikroskop altında sperm sayısının ne kadar olduğunu belirlemek için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda sperm sayısının ölçümü için bilgisayar da kullanılabilir. Sperm testi iki durumun değerlendirilmesi için tercih edilmektedir;

Erkek infertilitesi: Çiftlerin gebe kalma problemleri yaşadığı durumlarda sıklıkla spermiyogram testi yapılması önerilir. Test, bir erkeğin infertil olup olmadığını belirlemede yardımcı olmaktadır. Analiz ayrıca, düşük sperm sayısının veya sperm disfonksiyonunun infertilitenin ardındaki neden olup olmadığını belirlemede de yardımcı olur.

Vazektomi: Vazektomi erkek üreme kanallarının ameliyatla devre dışı bırakılması anlamına gelir. Bu işlemin ardından erkek boşalsa da semende sperm bulunmaz. Spermiyogram testi vazektomi sonrasında işlemin başarılı olup olmadığını belirlemek için tercih edilmektedir. Vazektomi sonrasında spermiyogram testi üç ay boyunca ayda bir istenmektedir.

Sperm testi yapılırken hastadan mastürbasyon ile sperm örneği alınmakta ve bu işlem 3-8 hafta aralıklarla birkaç kez tercih edilmektedir. Yeni spermler testislerde sürekli olarak üretilir ve olgunlaşmaları için yaklaşık 42 ile 76 gün gerekmektedir. Bu nedenle, mevcut bir semen analizi son üç ay ortalamasını yansıtır.

Spermiyogram Testi İçin Nasıl Hazırlanır?

Spermiyogram testi için hazırlık yapmak çok önemlidir. En doğru örneği vermek testin sonuçlarını direk etkileyeceğinden hastaların talimatları takip etmesi şarttır.

Testten 24 ile 72 saat önce boşalmadan kaçınmak, testten iki ile beş gün önce alkol ve kafein alımını sonlandırmak, kan sulandırıcı ve bitkisel takviye ilaçlarını kullanmayı bırakmak gerekmektedir.

Herhangi bir hormon tedavisinden kaçının.

Spermiyogram testi için hazırlık aşamasının ardından sperm örneğinin verilmesi gerekir. Genellikle sperm örneği mastürbasyon ile alınmaktadır. Ancak bu konuda zorlanan erkeklerde özel prezervatifler kullanılarak örnek alınması mümkündür. Sperm analizi ve spermiyogram testi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05