+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sperm Analizi Nasıl Yapılır? Spermiyogram Testi Sonuçları Nelerdir?

Kısırlık Tanısı İçin Diğer Testlere Gerek Yok!

Spermiyogram testi semende bulunan spermlerin kalitesinin analiz edildiği bir testtir. Erkek üreme sisteminde spermler oldukça önemlidir. Çünkü sperm erkeklerin doğurganlığını sağlayan üreme hücreleridir. Sperm kalitesinin bozuk olması doğurganlığı etkilemekte ve sonucunda infertiliteye (kısırlık) sebep olmaktadır.

Spermiyogram testi sonuçlarının değerlendirmesi ile çocuk sahibi olup olamayacağınızı öğrenin!

Spermiyogram testi nasıl değerlendirilir sorusu özellikle 12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamış erkeklerin merak ettiği bir sorudur. Spermiyogram testi söz konusu olduğunda spermler çeşitli açılardan değerlendirilmekte ve kalitesi belirlenmektedir.

Kimi zaman erkeklerin çocuk sahibi olmamak için yaptırdıkları vazektomi ameliyatı sonrasında da menide sperm varlığını kontrol etmek için spermiyogram testi istenebilir. Spermiyogram testi analizi farklı hastalıklar için de kullanılır.

Spermiyogram Testi Nasıl Analiz Edilir?

Spermiyogram testi bahsettiğimiz gibi çocuk sahibi olup olunamayacağının belirlenmesi için gereklidir. Aynı zamanda farklı hastalıkların öngörülmesi için de kullanılabilir.

Sperm analizi geliştirilmiş yöntemlerle kesin tanı sağlıyor!

Spermiyogram testi analizi sırasında yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli faktörler değerlendirilmektedir. Spermiyogram testi analizi şu durumlar dikkate alınarak yapılmaktadır;

  • Sperm şekli: Spermiyogram testi analizi sırasında menide bulunan spermlerin  %50'sinden fazlasının anormal şekilli olması doğurganlığın az olması anlamına gelmektedir. Laboratuvar testleri sırasında spermin kafasında veya kuyruğunda anormallikler olup olmadığı tanımlanabilmektedir.
  • Hareketlilik: Spermiyogram testi sırasında spermlerin hareketliliği de ölçülmektedir. Normalde, spermin %50'den fazlası boşalmadan bir saat sonra normal şekilde hareket etmelidir. Sperm hareketi önemlidir, çünkü sperm bir yumurtayı döllemek için ileri hareket etmelidir.
  • pH: Normal bir sonuç elde etmek için pH seviyesi 7,2 ila 7,8 arasında olmalıdır. 8.0'den yüksek bir pH seviyesi, hastada bir enfeksiyonun olduğunu gösterebilir. 7.0'dan daha az bir sonuç ise erkeğin ejakülatör kanallarının bloke olduğunu gösterebilir.
  • Hacim: Semen hacmi normal bir sonuç için 2 mililitreden daha büyük olmalıdır. Düşük bir sperm hacmi, bir yumurtayı döllemek için düşük miktarda sperm olduğunu gösterebilir.
  • Sperm sayısı: Normal semen analizinde sperm sayımı 15 milyon ile 200 milyon arasında olmalıdır. Bu sonuç aynı zamanda sperm yoğunluğu olarak da bilinir. Bu sayı düşükse, bir sorun olduğu düşünülebilir.
  • Görünüm: Görünüm beyazımsı gri olmalıdır. Kırmızı-kahverengi renk tonundaki bir sperm, kanın varlığına işaret edebilirken, sarı renk tonu sarılık ya da ilaç kullanımının yan etkisi olabilir.

Spermiyogram testi kaç günde çıkar sorusu erkek hastalar tarafından merak edilmektedir. Normalde sperm analizi 1-2 saatte tamamlanır. Ancak daha geniş bir değerlendirme söz konusu ise sonuçlar bir gün sonra çıkacaktır.

Spermiyogram Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Spermiyogram testi anormal sonuçları farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Kısırlık, enfeksiyon, hormonal dengesizlik, diyabet, gen kusurları gibi sorunları gösterebilir veya şüphelendirir.

Spermiyogram testi anormal sonuçları söz konusu ise doktorunuz tarafından bazı ek testler istenebilir. Bu ek testler genetik testler, kromozom testleri, hormon testi, boşalma sonrası idrar tahlili, testislerden doku örneği, anti-sperm bağışıklık hücreleri testi gibi detaylı testlerdir.

Spermiyogram testi hastanın diğer klinik bulguları ile birlikte değerlendirilmelidir!

Sperm analizi özellikle kısırlık şüphesi olan erkekler için önerilmekte ve sonuçlara göre bir tedavi planı yapılmaktadır. Bu nedenle sadece bir teste bakarak hastanın durumu hakkında yorum yapılamaz. yapılsa da sağlıklı olmaz. Çünkü bu test sonucu bir biyokimya test sonucu gibi değildir. Bu nedenle mutlaka önce doktor muayenesi, detaylı değerlendirme ve sonrasında yapılacak sperm analizinin bu bulgularla birlikte değerlendirilmesi gereklidir.

Spermiyogram testi analizi, spermiyogram testi sonuçları nasıl değerlendirilir veya spermiyogram testi sonuçları ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05