+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Transüretral Prostat Rezeksiyonu Nedir?

Prostat Tedavisinde Etkili Uygulamalar

Transüretral prostat rezeksiyonu (TUR) prostatın bir bölümünü çıkarmayı içeren cerrahi bir işlemdir. Prostat, sadece erkeklerde bulunan küçük bir bezdir. Penis ve mesane arasında yer alır ve üretrayı çevreler. Prostat genişlerse, mesane ve idrar yoluna basınç uygulayabilir. Bu da idrarı etkileyen semptomlara neden olabilir. Peki, transüretral prostat rezeksiyonu nedir, transüretral prostat rezeksiyonu nasıl yapılır?

[widget-171]

Prostat neden büyür?

Orta yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen ve yaşlanmanın bir parçası olarak kabul edilen iyi huylu prostat büyümesi transüretral prostat rezeksiyonu ile cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre prostat büyümesinin neden olduğu ile alakalı net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak prostat büyümesinin yaşlanmayla ilgili olduğu ve hormonal değişikliklerin de buna katkıda bulunabileceği ortaya çıkmıştır.

Transüretral Prostat Rezeksiyonu Nedir Neden Yapılır?

Transüretral prostat rezeksiyonu, prostat büyümesi hastada rahatsızlık veren semptomlara neden olduğunda ve ilaç tedavisine yanıt alınamadığında tercih edilmektedir.

Transüretral prostat rezeksiyonu nasıl yapılır?

TUR ucunda ışık ve kamera bulunan ince bir metal tüp olan rezektoskop olarak da adlandırılan özel bir alet kullanılarak yapılmaktadır. Rezektoskop, hastanın idrar yolu boyunca prostata ulaşana kadar geçirilir, işlem sırasında herhangi bir kesi yapılmaz. Rezektoskop daha sonra elektrik akımı kullanılarak ısıtılır ve rahatsızlık veren belirtilere neden olan prostat bölümünün kesilmesi için kullanılır. İşlemin ardından mesaneye sıvı pompalamak ve prostat parçalarını temizlemek için hastanın üreterine kateter adı verilen ince bir tüp yerleştirilir.

Transüretral prostat rezeksiyonu nasıl yapılır sorusu ile ilgili olarak şunu da söyleyebiliriz: Transüretral prostat rezeksiyonu sırasında genel veya spinal anestezi kullanılır, böylece herhangi bir acı hissedilmez. Transüretral prostat rezeksiyonu prostat büyümesi şu belirtilere neden olduğunda üroloji uzmanı tarafından önerilmektedir;

  • İdrara çıkmada sorun yaşama
  • Zayıf idrar akışı
  • İdrarın gelmesi için hastanın kendisini zorlaması
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Gece sık idrara çıkma isteği
  • İdrara çıkmak için ani bir dürtü hissetmek
  • Mesaneyi tamamen boşaltamamak

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler prostat büyümesinin ileri evrelerinde ortaya çıkmaktadır ve hastanın yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu belirtiler söz konusu olduğunda transüretral prostat rezeksiyonu (TUR) tek seçimdir.

[widget-161]

Transüretral Prostat Rezeksiyonu Komplikasyonları

Çoğu durumda transüretral prostat rezeksiyonu güvenli bir işlemdir ve ciddi komplikasyon riski çok azdır. Ancak, transüretral prostat rezeksiyonu kullanılmış birçok erkek, ejakülasyon (orgazm) hissi olsa da boşalmanın gerçekleşmediğini bildirmiştir. Bu durum retrograd ejakülasyon olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda işlem sonrasında geçici olarak mesane kontrolünde sorun yaşanabilmektedir. Bu durum geçicidir ve idrar kaçırma sorununa neden olabilir. Nadir durumlarda idrar kaçırma sorununun devam etmesi olasıdır.

[widget-168]

Prostat büyümesi ilerleyen durumlarda hastaların idrara çıkmada çeşitli zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Belirtilerin ilerlemesi durumunda ise tek tedavi seçeneği cerrahidir. Transüretral prostat rezeksiyonu, prostat büyümesi için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir ve güvenlidir. Transüretral prostat rezeksiyonu komplikasyonları ya da TUR nedir sorularının cevapları için kliniğimize başvurabilirsiniz. Tur ameliyatı ve sonrası hakkında üroloji uzmanı Prof.Dr. Sinan Ekici ve ekibinden bilgi alabilirsiniz.

Dikkat!

Ameliyat, kimi zaman boşalma sorunları, idrar ve idrar yolu enfeksiyonu gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05