+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kırılması Nedir?

Zorlu Cinsel İlişkilerde Penis Kırılma Riski

Penis kırılması nedir ve penis kırılması neden olur sorularının cevapları erkekler tarafından merak edilmektedir. Penis kırılması, penis fraktürü olarak da bilinmekle beraber aslında kemikte gerçekleşen bir kırılma ile aynı anlama gelmez. Penis kırılması ereksiyondan sorumlu olan corpora cavernosa ve penil kılıf bölgelerindeki kopmadır. Penis kırılması erkeğin cinsel ve üriner yaşamını etkileyebileceğinden acil müdahale gerekmektedir.

[widget-155]

Penis kırılması (penis fraktürü) nedir?

Popüler inancın aksine, penisi kırmak mümkündür. Çünkü penis, bir kemik değil bir doku topluluğudur. Penis kırıkları nadir görülen bir durumdur, ancak meydana geldiklerinde yaralanmaların %95'i vajinal ilişki sırasında ortaya çıkar. Aynı zamanda penis yaralanması cinsel aktivite ile sınırlı değildir. Çeşitli travmalar penis kırılması oluşumuna katkıda bulunabilir.

Penis kırığı, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereken acil tıbbi acil bir durum olarak kabul edilir. Penil yaralanmalar genellikle penis dik olduğunda ortaya çıkar. Penis sarkık olduğunda bu tür kırıkların görülmesi nadirdir ve muhtemelen travmanın bir sonucudur.

Penis Kırılması Nedenleri

Penis, corpus cavernosa adı verilen sünger benzeri bir dokuya sahiptir. Kişi ereksiyon olduğunda, penisteki kan bu alanda yoğunlaşır. Penis dik olduğunda, corpus cavernosanın bir veya her iki tarafı da penil kırığıyla sonuçlanabilir.

Penis fraktürü ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşın!

Penis kırılması nedenleri arasında penisin dik olması vardır. Sarkık penis tipik olarak kırılmaz çünkü corpus cavernosa penis dik olduğu kadarki gibi genişlemez. Diğer yandan yapılan araştırmalarda görülüyor ki penis kırılması vakalarının çoğu cinsel ilişki sırasında meydana gelmektedir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlar penis kırılması nedenleri arasında bulunmaktadır.

  • Cinsel ilişki sırasında penisin kadının pelvik kemiğine çarpması
  • Penisin ereksiyon halindeyken sert bir yere çarpması
  • Dik penis üzerine düşmek
  • Zorlayıcı cinsel pozisyonlar

Yukarıda bahsettiğimiz erkek cinsel fonksiyon bozuklukları arasındaki penis kırılması nedenleri ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle kişinin cinsel ilişki sırasında veya penisin ereksiyonu halinde dikkatli olması gerekmektedir. 

Penis Kırılması Risk Faktörleri

Penis kırılması genellikle cinsel ilişki pozisyonundan kaynaklansa da bazı durumlarda penis kırılması riski artmaktadır. Cinsel ilişkide herhangi bir pozisyonda penis kırılması gözlemlenebilmektedir. Ancak heteroseksüel erkeklerde, erkeğin kadının üstünde yer aldığı pozisyonlarda penis kırılması riski artmaktadır.

Penis kırılması konusunda bilinçlenen çiftlerin cinsel hayatları da daha sağlıklı olacaktır. Geri dönüşü olmayan ciddi hasarlı yaralanmaların da önüne geçilecektir. Penis kırılması tedavisi mümkün olsa da dikkat edilmesinde yarar vardır.

[widget-134]

Penis kırılması son 13 yılda yaklaşık 100 kişide görünen nadir bir durum olsa da acil müdahale şarttır.

Penis kırılması nedenleri ile alakalı bilgi sahibi olmak bu duruma yakalanma riskini azaltabilir. Diğer yandan böyle bir sorun ortaya çıktığında acil müdahale şarttır. Tedavi edilmeyen penis kırılması cinsel yaşamı olumsuz etkilemekte ve ereksiyon oluşumunda sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle penis kırılması belirtileri göründüğü an bir uzmana başvurmak önemlidir. Penis kırılması belirtileri ve penis kırılması sebepleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize danışmanızda fayda vardır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05