+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kırılması Tedavisi

Penis Kırığı Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Penis kırılması erkeklerde nadir görülen bir durumdur. Ancak görülmesi durumunda acilen bir tedaviye ihtiya duyulmaktadır. Bu noktada penis kırılması nasıl tedavi edilir sorusu sıkça sorulmaktadır. Ancak öncesinde penis kırılması ile alakalı bilgi vermek tedavi sürecinin anlaşılması için önemlidir.

Penis kırılması ile karşılaşmamak için cinsel ilişkide bilinçlenme şart!

Penis aslında bir doku topluluğudur ve penis kırılması da normalde bir kemik kırılmasının yaşandığı gibi meydana gelmez. Dokuların kırılması ile çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Morarma, penisten kan gelmesi ve ereksiyonun ani bir şekilde sona ermesi bu belirtilerden bazılardır. Bu tip belirtiler ortaya çıktığında beraberinde ağrı da görülmektedir.

Cinsel ilişki ya da ereksiyon sırasında yaşayan erkeklerin hemen bir doktora başvurması önemlidir. Bu noktada yapılacak ilk şey ise penis kırılması teşhisi yapılması ve buna uygun bir tedavi yönteminin hazırlanmasıdır. Penis kırılması tedavisi hakkında detaylar yazımızda...

[widget-155]

Penis Kırılması Teşhisi ve Tedavisi

Penis kırılması çeşitli şekillerde meydana gelebilmektedir. Kimi zaman cinsel ilişki buna sebep olurken kimi zaman ereksiyon halindeki penisin sert bir yere çarpması da penis kırılmasına neden olabilir. Tüm bu durumlarda tedavi planının hazırlanması için penis kırılması teşhisi yapılmalıdır.

Penis kırılması teşhisi ise şu şekilde yapılabilir;

Penis kan damarlarına özel bir boya enjekte edilerek görüntü almayı sağlayan kavernozografi adı verilen özel bir röntgen çekilebilir. Penis iç sesinin ses dalgalarıyla görüntülendiği penil ultrason uygulaması yapılabilir. Manyetik alan ve radyo-enerji darbeleri kullanan bir tarayıcı ile manyetik rezonanslı görüntüleme (MRI) kullanılarak penisin iç kısmının ayrıntılı görüntüleri alınabilir. Üretranın hasar görüp görmediğini kontrol etmek için özel idrar testleri yapılabilir. Penis kırılması tedavisi ise:

  • Hematomdan (kanın deri altında birikmesi) kurtulmak için işlem yapılması,
  • Hasar gören kan damarlarının kanamasını durdurmak,
  • Peniste kanamaya neden olabilecek herhangi bir kesik veya laserasyonun (yırtılma) kapatılması şeklinde yapılır.

Penis kırılması tedavisinde tüm bu adımların uygulanmasının ardından peniste bir kesi yapılarak daha fazla yırtılmış alan varsa burada bir onarım yapılmaktadır. Yırtılmalar ise dikişle onarılmaktadır. Penis kırılması tedavisi son derece önemlidir. Tedavi edilmezse kalıcı penis kırılması sorununun meydana gelmesi mümkündür.

Penis Kırılması Sonrası İyileşme Sürecine Dikkat!

Penis kırılması tedavisi sonrasında iyileşme süreci son derece önemlidir. Penis kırılması iyileşme süreci ameliyattan sonra hastanın 1 ya da 3 gün hastanede kalması ile başlamaktadır. Daha sonra hasta evine gönderilecek ve reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikleri kullanması istenecektir.

Penis kırılması ameliyatı sonrasında, kırığın tamamen iyileşmesi aylar alacaktır. Bu nedenle doktor muayenelerine gidilmesi ve penisin durumunun takip edilmesi son derece önemlidir.

[widget-134]

Kendi kendinizin doktoru olun! Kontrollerinizi aksatmayın!

Penis kırılması cerrahi tedavisi sonrasında en az bir ay boyunca herhangi bir cinsel aktivite yasaklanacaktır. Penis kırılması tedavisi sonrasında çoğu hasta herhangi bir sorunla karşılaşmasa da kimi zaman penis eğriliği, boşalma sorunları veya ağrılı ereksiyon gibi durumlar görülmektedir.

Penis kırılması teşhisi ve ardından hiç geciktirmeden penis kırılması ameliyatı ile herhangi bir sorun yaşanmadan bu durumun atlatılması mümkündür. Ancak penis kırılması tedavisi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurmayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05