+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kırılmasında Cerrahi Tedavi

Penis Kırılması Cerrahi İşlemi

Penis kırılması ya da bir diğer adıyla penil fraktürü, penis ereksiyon halindeyken künt travma sonucunda penisin içine kan dolarak sertliği sağlayan korpus kavernosumların yırtılması durumudur. Penisin sertleşmesi ve cinsel ilişki sırasında meydana gelen penis kırılması ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Ereksiyonu sağlayan dokuları çevreleyen kılıfın (tunika albuginea) yırtılması cerrahi müdahale ile giderilmektedir.

Penis kırılması ameliyatı; özellikle cinsel ilişki sırasında zorlamalar, değişik pozisyonların denenmesi ya da mastürbasyon sırasında kontrolsüz manevralar nedeniyle oluşan penis kırığı için en etkili tedavi yöntemidir. Penis kırılması tedavisi için ilk ve en etkili yöntem cerrahi tedavidir.

Hastanın penis kırılması şikayeti ile başvurmasının ardından yapılan incelemelerle birlikte kesin tanıdan sonra vakit kaybetmeden ameliyata alınması ve yırtılan dokunun onarılması gerekmektedir.

[widget-155]

Penis Kırılmasında İyileşme Süreci

Penis kırılması ameliyat öncesinde ilk olarak penise bandaj uygulaması, ağrı kesici ve şişliği indiren ilaçların verilmesi, lokal soğuk pansuman tatbiki yapılması gerekmektedir. Penis kırığı ameliyatı öncesinde penis içi idrar borusunun yani üretranın kopup kopmadığı, hasar görüp görmediği tespit edilmelidir. Eğer hastada işeme zorluğu, idrar yapma sırasında kan gelmesi durumunda yaralanma olabileceği göz önünde bulundurularak zarar gören dokuların tedavisi yapılmalıdır. Hasta penis kırılması iyileşme sürecinde şunları yapabilir;

  • İyileşmenin ilerleyişini kontrol etmek
  • Penisteki damar ve atardamarları incelemek
  • Kan akışını değerlendirmek

Penis kırılması ameliyatı sonrasında hastanın en az 1 ay boyunca herhangi bir cinsel ilişkide bulunmaması gerekmektedir. Penis kırılması tedavisi sonrasında çoğu hasta herhangi bir sorunla karşılaşmasa da kimi zaman penis eğriliği, boşalma sorunları veya ağrılı ereksiyon gibi durumlar görülmektedir.

Penis Kırılması Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Penis kırılması tedavisi sonrasında iyileşme süreci kısadır ancak hastanın 1 – 3 gün hastanede kalması gerekebilir. Hastaya antibiyotik ve anti enflamatuar ilaçlar da iyileşme sürecinde uygulanmaktadır.

Tedavi süreci tamamlanırken hastanın takip edilmesi gerekmektedir. Penis kırılması cerrahi işlemi sonrasında kırığın tamamen iyileşmesi aylar sürecektir.

[widget-134]

Penis kırılması ile karşılaşmamak için hastalarımızın cinsel ilişki sırasında peniste travmaya neden olacak hareketlerden kaçınması gerekmektedir.

Penis kırılması tedavi edilmediği takdirde peniste şekil bozukluğu, cinsel ilişki yaşamada zorluk, sertleşme problemi, idrar yolunda bölgesel genişleme ve peyronie gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabilmektedir. Penis kırığı ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05