Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Nasıl Tedavi Edilir?

Teşhis Yöntemleri ve Cerrahi Uygulamalar

Prostatit nasıl tedavi edilir ve prostatit teşhis yöntemleri merak edşlen konuların başında gelmektedir. ancak öncesinde prostatit ile alakalı kısa bilgilerle konunun daha anlaşılır olmasını sağlamak isteriz. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır.

Dört tip prostatit bulunmaktadır. Bunlar akut bakteriyel prostatit, kronik bakteriyel prostatit, kronik bakteriyel olmayan prostatit ve asemptomatik prostatittir. Prostatit genellikle ölüme yol açmaz. Prostatit belirtileri arasında idrar kaçırma, idrarda kan görülmesi, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve testislerde ağrı gibi birçok farklı semptom bulunmaktadır.

Prostatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostatit tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılmakla beraber tedavi yöntemi prostatit türüne bağlı olarak da değişebilmektedir. Prostatit tedavisi için kullanılan yöntemler şunlardır;

İlaç tedavisi: Prostatit tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi ilk olarak uygulanan yöntemdir. En az dört ile altı hafta boyunca kullanılması gereken antibiyotiklerin haricinde ihtiyaç duyulması halinde ağrı kesici ilaçlar da tercih edilebilir.

Prostat masajı: Prostatit tedavisi söz konusu olduğunda prostat masajı prostat kanallarından sıvıyı boşaltarak basıncı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Ameliyat: Çok nadiren de olsa prostatit tedavisi için cerrahi işlem tercih edilebilmektedir. Genellikle prostat bezinin veya bir parçasının çıkarılması prostatit ameliyatı ile mümkündür.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Prostatit tedavisi için bol sıvı tüketimi önemlidir. Aynı zamanda alkol kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Yaşam tarzı değişiklikleri söz konusu olduğunda egzersiz yapmak prostatit tedavisi seçeneklerinden biridir. Aynı zamanda pelvik taban egzersizleri yapmak ve bisiklete binmekten kaçınmak da önemlidir.

Prostatit tedavisi söz konusu olduğunda akupunktur, masaj veya refleksoloji gibi tamamlayıcı tedaviler de iyileşmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak bu tip prostat iltihabı tedavisi yöntemlerini uygulatmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekmektedir. Prostatit teşhisi ve prostatit tedavi yöntemleri ile alakalı daha detaylı bilgi için de kliniğimize danışmanız gerekmektedir.

Erken Tanı İle Prostatit Tedavisi Daha Hızlı!

Prostatit erkeklerin%50’sinde görülen yaygın bir hastalıktır. Aslında, prostatit çoğunlukla genç ve orta yaşlı erkeklerde daha sık görülse de yaşlı erkeklerde de nadiren görülme ihtimali vardır. Prostatit tüm prostatla ilişkili hastalıkların en yaygın görülen durumudur.

Prostatit teşhis yöntemleri çok çeşitlidir ve fiziki muayene sonrasında doktor tarafından hangi testlerin yapılacağı belirlenmektedir. Hasta muayene olduğu sırada doktor prostat veya yakındaki dokularla ilgili bir sorun olduğundan şüphelenirse çeşitli testler isteyebilir.

Fiziki muayene, ultrason, kan ve idrar testleri, sistoskopi yöntemleri ile yapılan prostatit tanısı sonrası mutlaka tedavi gereklidir. Aksi halde dönüşü mümkün olmayan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Detaylı bilgi almak ve muayene olmak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap