+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostatit Nedir? Neden Oluşur?

Cinsel İlişki Prostatit Nedeni Mi? Prostatit Risk Faktörleri Nelerdir?

Prostatit nedir sorusunun cevabı, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez olan prostat bezinin enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır. Prostat, spermin beslenmesini ve kadın genital organları içinde faaliyet göstermesini sağlayan prostatik sıvıyı üretir. Prostat idrar yolu üretranın etrafını sardığı için, prostatit varlığında şiştiği veya genişlediği için, idrara çıkma ve cinsel işlevle ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle prostatit dikkat edilmesi gereken bir problemdir.

Prostatit oldukça yaygın görülen bir hastalıktır ve yaşamları boyunca erkeklerin yüzde beş ile dokuzunu etkilemektedir. Her yaştan erkekte görülen prostatit en yaygın genç ve orta yaşlı erkeklerde görülmektedir.

Cinsel ilişki prostatit nedeni değildir. Ancak prostatit neden olur sorusunun yanıtı olarak cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonların var olduğu söylenebilir.

 [widget-130]

Prostatit Çeşitleri

Prostatit neden oluşur sorusu öncesinde prostatit çeşitleri ile alakalı bazı bilgiler vermek gerekecektir. Çünkü prostatit tedavisi planlamasında prostatit çeşitleri oldukça önemlidir. Prostatit 4 tipte ortaya çıkmaktadır;

 • Akut Prostatit: Enfeksiyonun neden olduğu akut bakteriyel prostatit bakterilerin neden olduğu en sık görülen, ancak teşhis ve tedavi etmenin en kolay olduğu türdür. Belirtiler güçlüdür ve aniden ortaya çıkar. Ani idrar yapamama, yüksek ateş, idrar yaparken ağrı yanma sıklıkla görülür. Bu tür prostatitte, enfeksiyon kanın veya vücudun diğer kısımlarına yayılırsa oldukça ciddi olabilir.
 • Kronik prostatit: Bu prostatit çeşidi daha yavaş gelişir ve semptomlar genellikle akut formdan daha az şiddetlidir. Durum uzun sürebilir veya tedaviden sonra tekrar edebilir.
 • Kronik abakteriyel prostatit: Kronik pelvik ağrı sendromu olarak da bilinen bu prostatit türü en yaygın tiptir. Prostatit belirtileri sabit olabilir veya arada sırada alevlenme şeklinde gerçekleşebilir.
 • Asemptomatik inflamatuar prostatit: Hastanın hiç bir şikayeti olmamasına rağmen, prostatit bulgusu prostat dokusu veya menide mevcut olduğunda asemptomatik inflamatuar prostatit teşhisi konur. Bu tip prostatit bazen hastalar başka bir problem için tedavi edildiğinde rastlantısal olarak tespit edilir.

 

Prostatit Nedenleri

Prostatit nedenleri, prostatit türüne göre değişmektedir. Bakteriyel prostatitler genellikle bakterilerle enfekte idrarın üretra ve prostat bezini üretraya bağlayan kanallardan geriye doğru akmasıyla ortaya çıkar. Bu en sık idrar yolu enfeksiyonu sırasında veya hemen sonrasında görülür. Tıbbi işlemler veya bisiklete binme gibi aktiviteler nedeniyle pelvik bölgedeki travma, bakteriyel enfeksiyon riskini artırabilir. Antibiyotikler prostattaki tüm bakterileri öldüremediğinde bakteriyel prostatit kronikleşebilir. Bazen ilaçlar tüm bakterilere ulaşmak için prostat dokusuna yeterince nüfuz edemez. Bazı bakteri türleri de antibiyotiklere diğerlerine göre daha dirençlidir. Bu durumlarda uzman ürologlar tarafından uygulanan ozon tedavisi, prp tedavisi tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prostatit nedenleri henüz tam olarak bilinmese de çoğu durumda, testlerin tespit edemediği bir enfeksiyondan kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Yani, inflamasyonu enfeksiyon başlatıyor ancak, enfeksiyon nedeni ortadan kalkıyor ama inflamasyon kronik hale geliyor. Diğer olası nedenler arasında hormonal, genetik, sinir sistemi bozukluğuna bağlı pelvik kas spazmı veya  nörolojik yaralanma yer almaktadır.

[widget-146]

Prostatit Risk Faktörleri

Her yaştan erkek prostatit riski altındadır. Ancak genç ve orta yaşlı erkeklerde prostatit daha sık görülmektedir. Prostatit gelişimi için diğer risk faktörleri ise şunlardır;

 • Daha önce geçirilmiş bir prostat iltihabı,
 • Son zamanlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirme,
 • Üriner kateter kullanımı,
 • Büyümüş prostat,
 • Rektal ilişkide bulunmak,
 • Oral seks yapmak,
 • Yapısal veya fonksiyonel üriner sistem anormalliği,
 • Yeterli sıvı tüketilmemesi,
 • Bisiklete binme veya at binme gibi aktiviteler nedeniyle pelvik travma ya da yaralanma olması.

Uzmana danışın!

Prostatit nedenleri ve prostatit risk faktörleri belirlendiğinde hastanın hayatında yapacağı ufak değişikliklerle tedavi olması mümkündür.

Prostatit nedir, prostatit neden olur, prostatit nedenleri ya da risk faktörlerinin bilinmesi hastaların daha bilinçli hareket etmesini sağlamaktadır. Prostatit nedir, prostatit neden oluşur veya prostatit nedenleri gibi birçok sorunun detaylı cevabı için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05