Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Prostatit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ultrason Mu Sistoskopi Mi Kullanılır?

Prostatit, prostat bezinin iltihaplanması ve şişmesi durumunda ortaya çıkan bir problemdir. Birçok iltihaplanma tipinde olduğu gibi, genellikle vücudun bir enfeksiyona tepkisi ile ilişkilendirilir. Prostatit, bir enfeksiyonun varlığı olmadan ve herhangi bir belirti sergilemeden de ortaya çıkabilir. Prostatit, her yaştan erkeklerde görülebilen bir hastalık türüdür.

Prostatit türleri nelerdir?

Prostatit türleri bakteriyel ve bakteriyel olmayan prostatit olarak ayrılmaktadır. Bakteriyel prostatit, bakterilerden kaynaklanır ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlar gelişmesine neden olur. Bakteriyel olmayan prostatit, bu tip bir prostatit bakteriler olmaksızın iltihaplanmış bir prostattır. İdrar yolu enfeksiyonları bu prostatit formunda olmaz.

Prostatit nasıl teşhis edilir sorusu çok merak edilmektedir. Teşhis bir hastalığın tedavisinin planlanmasında çok önemli bir yere sahiptir.

Prostatit Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Prostatit prostatın iltihaplanması durumudur ve erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır.  Prostatit her yaştan erkekte görülebileceği gibi tedavi edilmemesi durumunda birçok soruna neden olabilir.

Prostatit sorununa erken tanı ile hızlı çözüm!

Prostatit teşhisi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. bu yöntemler hastalığın durumunu ve aşamasını belirlemek için de kullanılabilir. Prostatit teşhisi için kullanılan yöntemler şöyledir;

  • Fiziki muayene: Fiziki muayene sırasında rektal muayene yapılabilir veya prostat incelenerek büyüyüp büyümediği kontrol edilebilir. Aynı zamanda fiziki muayene sırasında hastaya prostat etrafındaki bölgelere ağrı ya da rahatsızlık duyup duymadığı da sorulacaktır.
  • Ultrason: Prostat bezine daha yakından bakmak için, ultrason istenebilir. Ultrason, prostatit bir görüntüsünü almak için ses dalgalarını kullanmaktadır.
  • Sistoskopi: Prostatit teşhisi için üretra, prostat ve mesane sistoskop ile incelenebilir. Sistoskop, ucunda ışık ve kamera bulunan uzun ince bir tüptür. Bu işlem ise sistoskopi olarak adlandırılmaktadır.
  • Ürodinami Testleri: Prostatit teşhisi için ürodinami testleri istenebilir. Bu testler hastanın idrar akış hızını ölçmektedir. Ayrıca prostat, idrar yolu veya pelvik kasların neden olduğu herhangi bir tıkanıklığı belirlemek için de ürodinami testleri yapılabilir.

Prostatit çeşitli testler kullanılarak teşhis edilmekte ve herhangi bir idrar yolu tıkanıklığına neden olup olmadığı belirlenmektedir.

Prostatit Neden Olur? Önlem Almak Mümkün Mü?

Prostatit nedenleri herkes tarafından merak edilmektedir. Bakteriyel prostatit, bakterilerin üretradan prostata geçtiği zaman ortaya çıkan bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Çoğu durumda, idrardaki bakteriler prostata sızar ve enfeksiyona neden olur.

Kronik bakteriyel prostatit ile bakteriler prostat bezini kronik olarak enfekte ederek tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Prostatit probleminin düşmanı sağlıklı bir hayat!

Prostatit sorunu ile karşılaşmamak için mutlaka sağlıklı bir hayat benimsemek gerekmektedir. Prostatit teşhisi için kullanılan yöntemler veya prostatit nedenleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap