+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Peyronie (Penis Eğriliği) Tedavisi – Şok Dalga Tedavisi

Peyronie Tedavisi- Şok Dalga Uygulaması

Penis eğriliği olarak bilinen sorun doğuştan değil, sonradan gelişmiş ise tıp dilinde adı Peyronie hastalığıdır. İsmini hastalığı bulan kişi olan Gigot de La Peyronie’den almaktadır. Bu hastalık penisin sertleşen dokusunu saran tunika albuginea kılıfı içerisinde meydana gelen doku hasarının sert plak oluşturmasıyla birlikte penisin eğrilmesi durumudur. Penisin normal ereksiyon açısından sağa, sola, aşağı ya da yukarı olacak şekilde farklı bir yöne doğru eğrilmesine penis eğriliği denilmektedir. Her penis eğriliği her zaman Peyronie hastalığı değildir. Bazı penis eğrilikleri doğuştan gelmektedir. Doğuştan penis eğrilikleri ile Peyronie arasındaki fark Peyronie hastalığında görülen ağrı ve plak oluşumlarıdır. Genellikle Peyronie hastası olan kişilerde peniste ağrı sıklıkla görülmektedir. Henüz bir fikir birliği olmamasına rağmen penis eğriliğinin oluşumunda suçlanan faktörler cinsel ilişkiye bağlı veya bağlı olmaksızın oluşan travmalar, genetik yatkınlık, diyabet ve sigara kullanımıdır.

Peyronie hastalığının akut ve kronik evre olmak üzere iki evresi bulunmaktadır. İlk evrede hastalar zaman zaman ereksiyon halinde penislerinde ağrı hissederler. Ancak bu ağrı devamlı olarak görülmeyebilir. Ayrıca plak oluşumu da yine akut dönemde başlar. Bu dönemde bu hastalığının tanısının konarak tedavi sürecinin başlatılması önemlidir. Akut dönem yaklaşık olarak 12-18 ay sürebilmektedir. Akut dönemden sonra kronik dönem denilen dönem başlamaktadır. Bu dönemde penisteki ağrılar azalmakta veya tamamen kaybolmaktadır. Ancak bu dönemin sonunda penis eğriliğiyle birlikte peniste farklı şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. En sık rastlanılan şekil bozukluğu kum saati deformitesidir. Bununla beraber penis kısalması da Peyronie hastalığının kronik döneminde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Peyronie tedavisinde kullandığımız 3. jenerasyon cihaz olan ED SWT ile daha geniş alana, daha etkili güçlü, direk etki ile penisin istenen her bölgesine ulaşabilme özellikleriyle çok başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Peyronie şok dalga tedavisi sayesinde penisteki eğrilik etkili şekilde giderilmektedir.

[widget-135]

Penis Eğriliği Neden olur?

Erkeklerde penis eğriliği özellikle 50’li yaşlardan sonra daha sık görülmektedir. Ancak hastalığın ortalama görülme yaş aralığı 40-70 yaş arasıdır. Hastalığın nedeniyle ilgili net bir fikir birliği bulunmamaktadır. Ancak genel itibariyle genetik faktörler, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, diyabet gibi bazı kronik hastalıklar ve cinsel ilişki esnasında meydana gelen travmalar bu hastalığın sebepleri arasında gösterilmektedir.

Bazı durumlarda cinsel birleşme sırasında peniste travmalar olabilmektedir. Bu travmaların zamanla penis eğriliğine neden olması sık karşılaşılan Peyronie hastalığı sebebidir. Travma sonucu penis tunika albugineasının iki tabakası arasında gerilmeye zorlanmaya bağlı olarak meydana gelen kanamalar, zamanla fibrozis denilen sert doku oluşturarak plak oluşumuna sebep olmaktadır. Tunika albugineada plak varlığı o bölgelerde tunika albuginea esnekliğini azaltarak penis eğriliğini oluşturmaktadır.

Penis Eğriliğinin Tedavisi

Peyronie hastalığının, penis eğriliğinin henüz yerleşmediği akut dönemde teşhis edilmesi hastalığın tedavisi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden ereksiyon halindeyken peniste ağrı hisseden ya da penis üzerinde anormal sertlikler tespit eden erkeklerin kısa zamanda bir uzman hekime muayene olmaları oldukça önemlidir. Peniste ağrı ya da penis üzerinde sertlikler olan erkekler önce uzman üroloji hekimleri tarafından detaylı tetkikler yapılarak, hastalığın tam olarak teşhisi ve hangi aşamada olduğu belirlenmektedir. Fizik muayene bulguları, hasta öyküsüne ek olarak, laboratuvar ve radyolojik tetkikler tanı sürecinde yardımcı olmaktadır. Tanı ve evre belirlendikten sonra hastaya özgü tedavi planı oluşturulmaktadır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi ED SWT Şok Dalga Tedavisi Hastanın değerlendirilme sonucuna göre tedaviye ozonlu PRP ve/veya kök hücre tedavisi eklenmekteyiz.

[widget-256]

Şok Dalga Tedavisinin Diğer Tedavi Yöntemlerinden Farkları Nelerdir?

Şok dalga tedavisi hastanın sorunlu olan bölgesine düşük yoğunluklu ses dalgaları gönderilmesi yoluyla yapılan bir tedavidir. Peyronie hastalığının tedavisindeki amaç bu şok dalgaları yoluyla ağrının giderilmesi ve plak varlığında plak gelişimini azaltmak/durdurmak ve plağın yumuşamasını sağlamaktır. Özellikle akut dönemde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminin çok tercih edilmesinin sebebi diğer tedavi seçeneklerine göre hiçbir yan etkisinin olmaması, tedavi süresince hastanın normal hayatına devam edebilmesi, seanslar esnasında hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi ve tedavi sonucunda kalıcı çözümler sağlanmasıdır. ED SWT Şok Dalga Tedavisi her biri 15-20 dakika süren ve 2 gün arayla uygulanan seanslarla yapılmaktadır.

[widget-134]

Şok Dalga Tedavisinin Etki Mekanizması Nasıldır?

Şok dalga uygulaması penisin yapısında bulunan erektil dokuda düşük yoğunluklu şok dalgalarının etkisiyle yeni damar oluşumunu (anjiyogenez) uyarır ve arttırır. Yeni oluşan damarlarla penisin yapısındaki sağlıksız doku yenilenerek daha sağlıklı bir duruma gelir ve penisin sertleşme kalitesinde kalıcı bir sonuç ortaya çıkar. Plak içeriğine etkisi sonucunda inflamasyonda azalma görülebilir.

Peyronie tedavisinde şok dalga tedavisi her aşamada kullanılabilir. Ancak etkinlik döneme göre değişebilir.

Peyronie şok dalga tedavisi aynı zamanda dokuları yenileyerek eğriliğin giderilmesini sağlar. Temel olarak penis damarlarını etkileyen patolojik durumların tedavisinde LSWT etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Araştırmalara Göre...

40 ile 70 yaş arasındaki her 100 erkekten 1 ile 4’ünde (yüzde 3.7) görüldüğü bildirilmiştir. 50 ila 70 yaş arasındaki erkeklerde görülme oranı yüzde 7’ye yükselmektedir.

Şok Dalga Tedavisi ED SWT’nin Avantajları Nelerdir?

Peyronie tedavisinde şok dalga tedavisi ED SWT avantajları şunlardır: Hiç bir yan etkisi yoktur. Uygulama için yaş sınırı yoktur. Uygulama öncesi ve sonrasında herhangi bir özel hazırlık gerektirmez.

Uygulaması basit ve hastaya herhangi bir rahatsızlık, ağrı vermez. Anestezi veya ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duyulmaz. Haftada 1-2 seans (20 dakika) olmak üzere toplam 4-6 seanslık uygulama ile kısa sürede tedavi imkanı sağlar.

Penisin tüm bölgelerine ulaşarak etkili uygulama yapılabilmektedir. Peyronie tedavisi ED SWT uygulaması üroloji uzmanı tarafından acısız ve ağrısız şekilde gerçekleştirilmektedir.

Şok dalga tedavisi nasıl yapılır, hastaları bekleyen süreçler nelerdir ve tedavi sonrası yapılacaklar hakkında bilgi almak istiyorsanız kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05