+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Cinsel İsteksizlik İçin Hormon Tedavisi

Cinsel İsteksizliğin En Büyük Kaynağı

Cinsel isteksizlik tedavisi için hormon ilaçları da kullandığımız etkili yöntemlerden biridir. Cinsel istek testosteron hormonu ile ilgili olduğu için tedavi ekipmanları bu hormon üzerinde odaklanmaktadır. Testosteron, testisten salınan erkeklik hormonudur. Cinsel isteksizliğin en büyük kaynağı da bu hormonun azlığıdır. Tedavi öncesinde testosteron hormonunun ölçülmesi gerekmektedir.

Testosteron ölçüm yönteminin standartize olmaması ve laboratuvarlar arası farklılıklar bulunması nedeniyle ölçümlerin en az 3 kez yapılması sağlıklı olacaktır. Hem total testosteron hem de serbest testosteron alındıktan sonra klinik bulgular ve laboratuvar bulgularıyla birlikte cinsel isteksizlik için hormon tedavisi uygulanabilir. Cinsel isteksizlik hormon tedavisi detayları yazımızda...

[widget-157]

 

Hormon Tedavisi Olarak Uygulananlar

Cinsel isteksizlik tedavisi için ilaçlar ve cinsel terapi gibi yöntemler kullanılabilir. Bununla birlikte cinsel isteksizlik hormon tedavisi sayesinde giderilebilir. 

  • Ağızdan alınan tabletler: Emilimi ve gıdalarla etkileşime girmesi nedeniyle hastaları rahatsız edebilen bir yöntemdir. Her gün kullanılması gereken tabletler testosteron salınım ritmini tam olarak gerçekleştirememektedir. Cinsel isteksizlik için hormon tedavisi sırasında kullanılan tabletler aynı zamanda karaciğer toksitesi yapması, emilimlerinin bağırsaklardan gerçekleşmesi nedeniyle de tercih edilmemektedir.
  • Jeller: Testosteron seviyesini düzenlemek için kullanılan jeller vücudun kılsız bölgelerine sürülür. Ten yoluyla emilim sağlayarak günlük testosteron salınımını düzenler. Hormon tedavisi sırasında kullanılan jeller, her gün kullanılmalıdır. Yan etkilerinin az olması ve fizyolojik düzeyi sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir.

  • Petler: Vücudun kılsız bölgelerine yapıştırılan petler, jellerin nikotin bandı gibi pet haline getirilmiş şeklidir. Her gün değiştirilmesi gereken hormon tedavisi petleri, kolay kullanılır ve etkisi hemen görülebilir.
  • Enjeksiyon: Cinsel isteksizlik hormon ilaçları arasında enjeksiyon yöntemi, testosteron seviyesini düzenlemek için en yaygın kullanılan tedavi alternatifidir. 3 haftalık ya da 3 aylık kısa enjeksiyon uygulanabildiği gibi uzun süreli enjeksiyon da mümkündür. Dezavantajı ise yan etki ortaya çıktığında vücuttan atılmalarının uzun zaman almasıdır. Aynı zamanda yüksek ve düşük testosteron düzeyleri arasında önemli dalgalanmalar vardır.

[widget-134]

Erkeklik Hormon Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Cinsel isteksizlik için hormon tedavisi farklı ilaçların kullanılmasıyla yapılmaktadır. Her hasta için özel olarak planlanan hormon ilaçları ve cinsel istek arttırıcı ilaçlar belirli bir süre uygulanır.

Hormon tedavisi uygulanan hastalar genel olarak belirlenen ilaçları sürekli kullanmak durumundadır. Cinsel isteksizlik hormon ilaçları; karaciğer fonksiyon bozukluğu, kan tablosundaki değişiklikler, kardiyak sorunlar, prostat büyümesi gibi yan etkileri olabileceği için hastanın yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Cinsel isteksizlik için hormon tedavisi ve cinsel istek arttırıcı ilaçlar hakkında bilgi almak, tedavi planınızın oluşturulması için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05