+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Peyronie Hastalığı İçin İlaç Tedavisi

Peyronie Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Peyronie hastalığı, penisin üzerinde sert plakların oluşması ile peniste şekil bozukluğu oluşturan bir rahatsızlıktır. Genel olarak 40 yaşını aşmış erkeklerde görülen Peyronie hastalığı, hastaların %20-40’ında erektil disfonksiyona neden olmaktadır. Penisin sertleşen dokusunun etrafını saran, tunika albuginea olarak adlandırılan koruyucu kılıfın kollajen içeriğinde oluşan değişikliklere bağlı ortaya çıkan Peyroni plakları ilaç tedavisi ve diğer tedavi alternatifleriyle tedavi edilir.

Peyroni hastalığı tedavisi için kullanılan yöntemler: ağızdan alınan ilaçlar (E vitamini, kolşisin, tamoksifen vb.) plak içerisine ilaç enjeksiyonu uygulaması(verapamil, interferon, steroid, kollajenaz), topikal tedaviler (İontoforez, traksiyon, vakum, şok dalga tedavisi). Peyronie ilaç tedavisi hakkında diğer detaylar için okumaya devam edin...

[widget-135]

 

Peyronie İlaçları - Peyroni İlaç Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Psikolojik ve sosyal travmalar yaratan peyronie hastalığının en etkin tedavi yöntemlerinden biri ilaçlardır. Peyronie ilaç tedavisi için kullanılan peyronie ilaçları;

  • Ağızdan alınarak kullanılan ilaçlar

Peyronie ilaç tedavisi olarak özellikle E vitamini eksikliğini giderecek ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır. E vitamini eksikliğinin Peyronie hastalığı oluşumda rol oynadığı düşünülerek, bu etkiyi ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca ağrıyı azaltmak için kolşisin kullanılmaktadır. İnflamasyonu azaltmak için de nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID) kullanılır. Oral yolla alınan Peyronie ilaçları özellikle ağrıyı azaltırken, plak üzerinde etkileri sınırlı kalmaktadır.

  • Peyronie plağı içerisine enjekte edilen ilaçlar

Peyronie hastalığında kullanılan ilaçlar arasında plak içerisine enjekte edilen ilaçlar da yer almaktadır. Ağrının giderilmesi ve sert plakların eritilmesini ve böylece şekil bozukluğunun, eğriliğin derecesini azaltmayı amaçlayan Peyronie ilaçları arasında Verapamil en sık kullanılan ilaçtır. Bununla birlikte steroidler, interferon alpha-2b, kollajenazlar da kullanılmaktadır. FDA tarafından onaylanan kollojenez içerikli (clostridium histolyticum) ilaç Xiaflex henüz Türkiye'de kullanılmamaktadır. Clostridium difficile isimli mikroorganizmanın toksininden elde edilen eritici bazı ilaçların da incelenmesi devam etmektedir.

  • Penis yüzeyine uygulanan ilaçlar

Peyroni ilaç tedavisi olarak uygulanan enjeksiyon işlemi öncesinde lokal anestezi yapılmaktadır. Peyronie hastalığı ilaç enjeksiyon işlemi birer haftalık aralıklarla toplam 6 kez uygulanmaktadır. Peyronie ilaç enjeksiyonu bazı hastalarda oldukça etkilidir. Yan etkileri bulunan bu ilaç enjeksiyon işleminin dikkatli ve kontrollü uygulanması gerekmektedir.

Peyronie ilaç tedavisi dışında peyronie ameliyatı da yapılabilir ancak bu durum hastanın ilaç tedavilerine yanıt vermemesi halinde gerçekleştirilir.

[widget-134]

Peyroni Hastalığında Kullanılan İlaçlar

Peyronie ilaç tedavisi penis yüzeyine de uygulanmaktadır. Vakum, traksiyon, iotoforez gibi yöntemler bulunmaktadır. Son zamanlarda ise penis üzerindeki mikro damarların oluşumunu tetikleyen ESWL cihazları ile plaklar üzerine tedavi uygulanmaktadır.

Peyronie hastalığı için ilaç tedavisi, hastalığın ilk dönemlerinde ağızdan alınan ilaçlarla uygulanmaktadır. Ancak bu ilaçların etkinliği düşük olduğu için farklı tedavilere de ihtiyaç duyulabilir. Peyronie PRP enjeksiyonu ya da şok dalga tedavisi gerekebilir.

Son yıllarda fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri ve penisteki plaklara uygulanan kollegenaz enjeksiyonları daha etkin olarak kullanılmaktadır. Peyroni hastalığında kullanılan ilaçlar her hastanın durumuna özel olarak belirlenmektedir. Peyronie ilaç tedavisi süresi ve uygulanacak yöntemler için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05