+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Erektil Disfonksiyon İçin PRP (P-Shot) Tedavisi

İktidarsızlık, Erektil Disfonksiyon Tedavisinde PRP (P-Shot) İle Hızlı Sonuç

P-Shot ve PRP (platelet rich plasma) tedavisi Türkiye’de ilk defa 2015 yılında kliniğimizde uygulanmaya başlanmıştır. Bu tedavide hastadan alınan kan örneği özel bir işlemden geçirildikten sonra, kan içinde bulunan trombositler ayrıştırılarak içindeki büyüme hormonları ve maddeler izole edilerek hastaya verilir. İzole edilen bu hormon ve maddeler penis dokusuna verilerek, yeni damar, sinir, düz kas ve doku oluşumu elde edilerek, hasarlı dokuların onarılması ve gençleşmesi sağlanır.

Trombositler kandaki en büyük hücrelerdir. Kanın pıhtılaşmasında ve dokuların iyileşmesinde aktif rol alırlar. Vücutta bir travma, hasar oluştuğunda trombositler olay yerine gelirler ve aktive olarak parçalanırlar. İçlerinden biyoaktif moleküllerler (büyüme faktörleri ve sitokinler) açığa çıkar. Vasküler endotelial growth factor (VEGF), platelet-derived growth factor (PDGF), transforming growth factor (TGF), insulin-like growth factor (IGF) doku iyileşmesinde önemli rol alan büyüme faktörleridir.

[widget-138]

Güvenli ve Doğal Tedavi Yöntemi - Ozonlu PRP ile İktidarsızlık Tedavisi

Biyoaktif proteinler ve sitokinler yara iyileşmesinde rol alan makrofajları, mezenkimal kök hücrelerini ortama çağırırlar, dejenere, eskimiş ve nekrotik dokuları uzaklaştırırken, doku rejenerasyonu, yenilenmesi ve iyileşme sağlar, yani rejüvenasyon denilen doku gençleştirmesi (rejuvenation) sağlar. PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir, fakat doku içinde mevcut kök hücreleri aktive eden bir tedavidir.

Erektil disfonksiyon için PRP tedavisi, cerrahiye alternatif güvenli ve doğal bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisinden amaç, kana göre 5 kat yoğun şekilde verilen trombositler (platelet) ve içeriği ile hasarlı dokunun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktır. Kandan elde edilen trombositten zengin PRP solüsyonun içeriğini ortaya çıkarmak için hazır kitlerde (P-shot) kimyasal madde kullanılmaktadır. Ancak bunun doku seviyesinde neden olduğu bazı istenmeyen etkileri mevcuttur. Ayrıca, P-shot yönteminin başarısı %65 seviyesindedir. Bu nedenle biz kliniğimizde trombositleri parçalamak için ozon kullanmaktayız. Ozon normalde kendi vücudumuzda üretilen doğal bir haberci moleküldür. Ozon ile reaksiyona sokularak trombositlerin aktive edilmeleri, parçalanmaları ve içeriğinin daha çok ortama salınması arttırılmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar ozonla hazırlanmış PRP solüsyonunda yani ozonlu PRP'de P-Shot'a göre daha fazla trombosit içeriği elde edildiği gösterilmiştir. Böylece ozonlu PRP ile tedavi etkinliği de arttırılmaktadır. Ozonlu PRP etkinlği %85 civarındadır.

Elde edilen son ürün hastalıklı dokuya, organa enjekte edilir. Tüm işlemler sırasında sertifikalı kapalı, steril ürünler kullanılarak, kontaminasyondan kaçınılır. Tamamıyla hastanın kanından elde edildiği için allerjen hiç bir içeriği yoktur.

[widget-139]

P-Shot, PRP Kaç Seans Gereklidir?

İktidarsızlık tedavisi için PRP uygulaması kan alınması dahil 30-40 dakika sürmektedir. PRP tedavisi kaç seans ve ne şekilde uygulanacağı hastalığa ve hastanın tıbbi özelliklerine göre belirlenir. Genellikle ürolog tarafından 1-4 seans uygulanması yeterli olmaktadır.

PRP etkisini hücre düzeyinde gösterdiği için, mutluluk aşısında ilk uygulamayı takiben 1 hafta içinde etkinlik ortaya çıkmakta, maksimum etkinliğe 3 ay içinde ulaşmaktadır. Özetle, gözle görülebilir etkiler yavaş ortaya çıkmakta ama sonuç kalıcı olmaktadır.

Tecrübelerime göre, hastalarım 1 hafta içinde fark edilir bir gelişme olduğunu ifade etmektedirler. Ayrıca kan sulandırıcı özellikte ilaçlar kullanan hastalarda da gerekli ön hazırlığı takiben tedavi aşamasına geçilmelidir. Sertleşme sorunu PRP tedavisi uygulanmadan önce vücudunda aktif enfeksiyonu olan hastalarda, enfeksiyonun iyileşmesi beklenilmelidir.

P-Shot nedir, ozonlu PRP nedir, sertleşme sorunu için PRP nasıl uygulanır merak ediyorsanız kliniğimize gelebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05