+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Şankroid Tedavisi – Kullanılan Yöntemler ve İlaçlar

Şankroid Tedavi Yöntemleri

Üreme organları ve anüs çevresinde ağrılı ülserlere neden olabilecek şanktoid bir tür çıban hastalığıdır. Ağrılı idrar, vajinal akıntı ve kanama ile kendini gösterebilir. HIV bulaşma riskini arttırmaktadır. Antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilir.

Şankroid tedavisi kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber erkelerde semptomatik bulgular daha çoktur. Kadınlarda semptom göstermeden seyreden şankroid hastalığı, ağrılı cinsel ilişki ya da idrarda kanama sorunlarıyla kendini göstermektedir. Yumuşak şankroid için tipik özellikler ve sistemik semptomlar bulunmamaktadır. Hastaların %40’ında sadece kasık bölgelerinde lenf nodlarında şişme görülür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındaki şankroid tedavisi nasıl yapılır bakalım...

[widget-174]

 

Şankroid Belirtileri Nelerdir?

Cinsel birleşme sonrası şankroid belirtileri hemen görülmemektedir. Bakteri vücuda bulaştıktan sonra 5 – 6 gün içerisinde belirtiler görülmeye başlamaktadır. Bu belirtiler üreme organı etrafında lezyonlar şeklindedir. Daha sonra bu lezyonların üzerinde iltihap bulunan sivilceye benzer şekilde yaralar oluşmaktadır.

Kanama yapabilen bu yaralar büyüyerek yayılmaya başlamaktadır. Hastamız idrar yaparken yanma ve ağrı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bazı hastalarda ise halsizlik ve yüksek ateş görülmektedir. Şankroid tanısı sonrasında tedavi yöntemi belirlenmelidir. Kontrol altına alınmadığında vücudun birçok bölgesine yayılabilen şankroid, mutlaka tedavi edilmelidir. Yumuşak çıban tedavisi olarak komplike antibiyotik kürleri başarılı sonuçlar vermektedir.

Tedavimize cevap aldığımızda 48 saat içerisinde ağrının azalması söz konusudur. Tam olarak iyileşme ise yaklaşık 10 gün sürmektedir.

Şankroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şankroid tedavi yöntemleri belirlenmeden önce fiziki muayene yapılır ancak bu durum yanıltıcı olabilir. Bu nedenle laboratuvar yöntemleri ile tanı konmaktadır.

Kültür yapılarak kesin olarak teşhis yapılır. Günümüzde en yüksek duyarlılığa sahip yöntem PCR incelemedir. Şankroid ilaçları, yumuşak çıban tedavisi için standart tedavi uygulamamızdır.

[widget-175]

Şankroid tedavisi, antimikrobial direnç görülmesi nedeniyle daha karmaşık bir haldedir. Tek doz verilen antibiyotik ilaçlarının yetersiz olduğu görüldüğü için günümüzde şankroid tedavi yöntemleri genişletilmiştir. Şankroid tedavisi ve uyguladığımız tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05