+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Priapizm Nasıl Tedavi Edilir?

Priapizm Tedavi Yöntemleri ve Teşhisi

Kalıcı ereksiyon olarak da bilinen priapizm, uzun süren ereksiyon halidir ve genellikle ağrılıdır. Ereksiyon 4 saate kadar sürebilmekte ve tekrarlama ihtimalinin yüksek olması nedeniyle acil bir durum olarak görülmektedir. Bu noktada ise priapizm tedavi nasıl yapılır sorusu ortaya çıkmaktadır. Priapizm tedavisi öncesinde priapizm varlığının teşhis edilmesi ve buna göre bir tedavi planının oluşturulması gerekmektedir.

Priapizm nedenleri arasında ilaç kullanımı, orak hücre hastalığı, lösemi, penis travmaları, omurilik yaralanmaları ve uyuşturucu kullanımı gibi birçok faktör bulunmaktadır. Priapizm teşhisi yapıldıktan sonra mutlaka vakit kaybedilmeden tedaviye geçilmelidir. Penis eğriliğinin şiddetine göre farklı priapizm tedavi yöntemleri kullanılabilir.

[widget-154]

Priapizm Nasıl Teşhis Edilir?

Priapizm türleri benzer semptomlara sahip olsa da, hastada hangi tür priapizme sahip olup olmadığınızı belirlemek için bazı testler yapılmalıdır. Priapizm tanısı için yapılacak olan testler durumla alakalı detayları verecektir. Aynı zamanda priapizm tedavisi için hangi yöntemin kullanılacağı da priapizm teşhisi sonrası belirlenmektedir. Priapizm teşhis yöntemleri şu şekildedir;

Kan gazı ölçümü: Priapizm teşhisi için kullanılan bu yöntemde penise bir iğne sokularak kan örneği alınmaktadır. Penisteki kanın oksijenden yoksun olduğunu ortaya çıkarırsa, hastada düşük akımlı priapizm olduğu anlaşılacaktır. Fakat eğer kan örneği parlak kırmızı bir renge sahipse yüksek akımlı priapizm olduğu anlaşılır.

Kan testleri: Priapizm teşhisi için kullanılan kan testlerinin amacı başka hastalıklardan ve kan hastalıklarından kaynaklanabilmesi muhtemel olan priapizm ile alakalı bilgi almaktır. Aynı zamanda kırmızı kan hücreleri ve trombosit seviyelerini kontrol etmek için de kan örneği alınabilir.

Toksikoloji testi: Priapizm aynı zamanda uyuşturucu kullanımıyla da ilişkilidir, bu nedenle ilaç kullanımı olup olmadığının anlaşılması için priapizm teşhisi yöntemi olarak idrar örneği toplanabilir.

Ultrason: Penisteki kan akışını ölçmek için ultrason kullanılmaktadır.

 

Priapizm Tedavi Seçenekleri - Priapizm Nasıl Tedavi Edilir?

Priapizm nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı, hastanın düşük akımlı veya yüksek akımlı priapizme sahip olup olmadığına bağlıdır. Düşük akımlı priapizm tedavi yöntemleri arasında fazla kanı penisten çıkarmak için iğne ve şırınga kullanılması bulunmaktadır. Bu yöntem acıyı dindirebilir ve istemsiz ereksiyonları durdurabilir. Başka bir priapizm tedavisi yöntemi ise, özel hazırlanmış ilaçları penise enjekte etmeyi içerir. Böylelikle penise kan taşıyan kan damarları daralacak ve penisten kan taşıyan kan damarları genişleyecektir.

Bu priapizm tedavisi seçeneklerinin hiçbiri işe yaramıyorsa, priapizm ameliyatı önerilebilir. Hastada yüksek akımlı priapizm olması durumunda hemen tedaviye gerek olmayabilir. Bu tür bir priapizm genellikle kendi başına geçer. Aynı zamanda buz paketleri tedavi yöntemi ile istemsiz ereksiyonların önlenmesi de mümkündür. Ancak bazen, penise kan akışını durdurmak veya peniste bir yaralanmanın neden olduğu damarları onarmak için ameliyat gerekli olmaktadır.

Priapizm nadir görülen bir hastalık olsa da hayatı zorlaştırmakta ve çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Priapizm tedavisi için öncelikli aşama teşhisin yapılmasıdır. Priapizm teşhisi sonrasında doğru tedavi planı oluşturulacak ve hasta için en doğru tedavinin hangisi olduğu belirlenecektir. Priapizm teşhisi ve priapizm tedavisi ile alakalaı daha detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-134]

Priapizm Komplikasyonlarına Dikkat Edin!

Priapizm tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri komplikasyonlardır. Her hastalıkta olduğu gibi penis eğriliği sonrasında da istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir.

Özellikle iskemik priapizm söz konusu olduğunda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. İskemik priapizm sırasında peniste sıkışan kan, oksijenden mahrumdur ve ereksiyon çok uzun sürdüğü zaman, oksijensiz kan, peniste bulunan dokulara zarar vermeye veya tahrip etmeye başlayabilir. 

Penis eğriliği sorunu ile karşılaştığınızda ya da penisinize herhangi bir darbe aldığınızda mutlaka üroloji uzmanı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Priapizm nasıl tedavi edilir, priapizm teşhisi nasıl konulur, aklınıza takılan tüm konular hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edin!

Tedavi edilmeyen bir priapizm erektil disfonksiyona neden olabilir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05