+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Priapizm Ameliyatı

Priapizm Belirtileri Gören Hastalar

Priapizm, herhangi bir cinsel istek ve uyarı olmaksızın penisin uzun süreli ağrılı ve ereksiyon halinde olması durumudur. Her yaş grubundaki erkeklerde görülen priapizm, tedavi edilmediği taktirde kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Bu nedenle priapizm ameliyatı uygun hastalarda en etkili yöntem olarak tercih edilmektedir.

Priapizm ameliyatı, penise kan toplanması ve geri boşalamaması sorunu olarak adlandırdığımız priapizm problemi için hastayı en çok rahatlatacak uygulamadır. 6 saati geçen herhangi bir ereksiyon da priapizm olarak değerlendirilerek tedavi yöntemleri üzerinde çalışılmalıdır. Vakit kaybedilmeden hastaya uygun tedavinin yapılması gerekmektedir.

 [widget-154]

Priapizm Cerrahisi

Ağrılı ereksiyon tedavisi olarak da adlandırılan priapizm ameliyat seçeneği bir damar çatlağının oluştuğu vakalarda kullanılmaktadır. Hastada kan akışının tekrar sağlanması için priapizme yol açan çatlamış damarlar birbirine bağlanır. Priapizm cerrahi tedavisi için genel, spinal ve epidural anestezi uygulanmaktadır.

Priapizm cerrahisi tedavilerinde penise belli aralıklarla bandaj yapılabilir. Priapizm tedavisi için altta yatan nedenin detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Acil patoloji olan iskemik priapizmin tedavisinde denenmiş olan bazı ağızdan alınan ilaçlar bulunmakla birlikte etkili sonuçlar bildirilmemiştir. Genel olarak içeride hapsolan kanın penisten boşaltılması ile birlikte penisteki ereksiyon halinin ortadan kalktığı gözlenmiştir. Boşaltma sırasında penis damarlarının içinin yıkanması yani irrigasyon işleminin yapılması söz konusudur.

 

Kullanılan yıkama sıvılarının içerisine bazı ilaçların katılmasıyla birlikte yeniden sertlik oluşumu engellenmektedir. Ancak damar içi yıkama işleminden yanıt alınamayan hastalar için çeşitli cerrahi tekniklerin uygulandığı girişimsel müdahaleler ile sorunlu sertlik durumu ortadan kaldırılmaktadır.

Hastanın Ağrısının Azalması

Ağrılı priapizm şikayeti olan hastalarda penis bölgesine buz uygulanarak şişlik azaltılır. Hastanın ağrısının azalması ve kan akışının sağlanması söz konusu olabilir.

Priapizm belirtileri gören hastaların mutlaka vakit kaybetmeden kliniğimize ulaşmaları ve uzman ürolog gözetiminde tedavi görmeleri gerekmektedir. Priapizm teşhisi ardından doğru tedavi planı oluşturulacak ve hasta için en doğru tedavinin hangisi olduğu belirlenecektir.

[widget-134]

Ertelenen ya da ihmal edilen durumlar hastanın cinsel hayatını ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Hemen tedavi edildikleri sürece görünüşleri gayet normaldir. Priapizm ameliyatı ne kadar geç kalırsa sertleşme probleminin ise kalıcı olma riski artmaktadır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05