+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Boşalma Bozuklukları Nedir?

Boşalma (Ejakülasyon) Nedir? Boşalma Bozukluğu Neden Kaynaklanır?

Erkeklerin sık karşılaştığı sorunlardan biri olan boşalma sorunları ile alakalı birçok soruları vardır. Boşalma bozuklukları nedir ve boşalma bozuklukları neden görülür bu sorulardan bazılarıdır. Ancak tüm bu soruların cevapları öncesinde ejakülasyon nedir ve nasıl gerçekleşir bulu anlatmak çok daha doğru olacaktır.

Erken boşalma, bir erkeğin boşalma zamanlamasını kontrol edememesi ve kendini hazır hissetmeden boşalmasıyla gerçekleşir.

Boşalma tıbbi ifade ile ejakülasyon, erkek cinsel fonksiyonunun normal bir parçasıdır. Emisyon ve ejeksiyon olarak adlandırdığımız iki koordineli nörolojik refleksten oluşur. Orgazm ayrı bir fizyolojik durumdur ama aynı anda gerçekleşir.

Emisyon seminal veziküllerin ve prostatın kasılmalarını ve böylece meninin prostatik üretraya atılmasını içerir. Buna sempatik sinir sistemi (T10-L2) aracılık eder. 

[widget-158]

 

Ejeksiyon ise bulbokavernöz kasların pelvik taban kasları ile birlikte pulsatil kasılmalarını ve sfinkterin gevşemesini içerir. Buna somatik sinirler (S2–4) ile sempatik sinir sistemi aracılık eder ve kontrol edilebilmesi zordur.

İlk aşama olan emisyon aşamasında, boşalmanın kaçınılmaz bir şekilde gelmekte olduğu duygusu yaşanır, meninin prostat kanalında biriktiği ve prostat içinden geçen üretraya atıldığı zamana denk gelir. Doruk haz duygusunun çoğunlukla eşlik ettiği ikinci aşamada (ejeksiyon aşaması) ise, perine ve bulbokavernöz kasların kasılmasıyla birlikte meni sıvısının üretral açıklıktan dışarıya boşalması gerçekleşir. Bu aşamada idrar kesesinin iç sfinkterleri, meni sıvısının kese içine doğru geriye kaçmasını önleyecek şekilde kapanır.

Her yaşta ve herhangi bir durumda ortaya çıkabilen boşalma bozuklukları, genç yaştaki erkeklerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu durumun görülme sıklığı ise %30 civarındadır.

Boşalma Bozuklukları (Ejakülasyon) Nedir?

Boşalma bozuklukları erkeklerin sık yaşadığı cinsel problemdir. Farklı boşalma bozuklukları türleri bulunmaktadır ve buna göre farklı tedaviler uygulamaktayız. Boşalma bozuklukları temelde istenen zamanda boşalmanın gerçekleşmemesidir. Bu durumda boşalma bozuklukları yaşayan kişi ve partneri kendini henüz hazır hissetmediğinde boşalma gerçekleşmekte veya çok uzun sürmektedir. Bu durum da cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir.

Boşalma bozuklukları türleri

Boşalma bozuklukları erken boşalma, geç boşalma veya kuru boşalma şeklinde meydana gelebilir. Özellikle erken boşalma en yaygın erkek cinsel problemidir ve her yaştan erkeği etkiler. Diğer boşalma sorunları, erken boşalmadan daha az yaygın olmakla birlikte, nadir de olsa görülmektedir. Boşalma bozuklukları türleri şu şekildedir;

  • Erken boşalma: Erken boşalma, kişinin veya eşinin beklentilerinden daha çabuk boşalmanın gerçekleşmesidir. Boşalma vajinal birleşmeden önce veya vajinal penetrayonu takiben 1 dakika içinde istemsiz bir şekilde gerçekleşiyor ve bu durum kişide ve partnerinde hayal kırıklığı, üzüntü ve tatminsizlik duygusu oluşturuyorsa bu erken boşalma olarrak kabul edilir. Çok ağır durumlarda, cinsel uyarılmayı tetikleyen bir şey düşünüldüğünde bile boşalma gerçekleşebilir.
  • Geç boşalma: Geç boşalma erkeklerin %3’ünü etkileyen bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalamaması ya da geç boşalması durumunda bu sorunun varlığından söz edilebilmektedir. Geç boşalma sorununun tedavisi genellikle kullanılan ilaçlara ve psikolojik nedenlere bağlıdır. 
  • Retrograd boşalma: Kuru boşalma, içe ya da geriye boşalma olarak da bilinen bu boşalma bozukluğunda boşalma dışarıya doğru  gerçekleşmez ve mesane içine boşalma gerçekleşir. Bu durum nadir görülmekle beraber bazı fiziksel sağlık sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Sıklıkla nörolojik bazı sorunlarda, mesane boynunu açmak için kullanılan prostat ilaçları ve prostat ameliyatları sonrasında görülür.

Boşalma bozukluğu türleri, hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak farklı şekilde görülmektedir. Geç olmadan doktora başvurulması bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Boşalma bozukluğu için davranış tedavisi, botoks tedavisi ya da boşalma bozukluğu ilaçları kullanılabilir.

Boşalma Bozuklukları Nedenleri

Boşalma bozuklukları nedenleri organik veya psikolojik olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyon, stres ve ilişki sorunları gibi psikolojik boşalma bozuklukları nedenleri erken boşalma görülmesine neden olabilir. Prostatit, sertleşme sorunu ve tiroid bezinin aşırı çalışması gibi fiziksel nedenler de erken boşalmaya da neden olabilir.

Boşalma bozuklukları nedenleri arasında görülen diyabet, multiple skleroz, mesane ameliyatı, prostat bezi ameliyatı gibi fiziksel sorunlar ve orta yaşın üzerinde olmak geç boşalmaya neden olmaktadır. Ayrıca, kas gevşetici ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları ve ağrı kesiciler de bu sorunun yaşanmasını sağlayabilir.

[widget-134]

 

Boşalma bozuklukları nedenleri arasında kas veya sinir hasarı görülebilmektedir.

Boşalma bozuklukları erkeklerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek sık görülen bir problemdir. Boşalma bozuklukları nedenleri ya da boşalma bozuklukları ile ilgili detaylı bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05