Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Boşalma Bozuklukları Nedir?

Boşalma Bozukluğu Neden Kaynaklanır?

Erkeklerin sık karşılaştığı sorunlardan biri olan boşalma sorunları ile alakalı birçok soruları vardır. Boşalma bozuklukları nedir ve boşalma bozuklukları neden görülür bu sorulardan bazılarıdır. Ancak tüm bu soruların cevapları öncesinde ejakülasyon nedir ve nasıl gerçekleşir bulu anlatmak çok daha doğru olacaktır.

Erken boşalma, bir erkeğin boşalma zamanlamasını kontrol edememesi ve kendini hazır hissetmeden önce boşalmasıyla gerçekleşir.

Boşalma (ejakülasyon) spermin orgazm anında penisten dışarı salınması olarak anlatılabilir. Bir erkeğin cinsel uyarımı yapıldığı zaman, beyin pelvik kasların kasılmasını sağlamak için omurilikteki sinirler yoluyla genital bölgeye sinyaller gönderir. Orgazmda, kas kasılmalarının dalgaları, testislerden vas deferens’e kadar küçük bir miktarda sıvı ile spermi taşır. Böylelikle ejakülasyon gerçekleşmiş olur.

Her yaşta ve herhangi bir durumda ortaya çıkabilen boşalma bozuklukları, genç ve yirmili yaşların başlarındaki erkeklerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu durumun görülme sıklığı ise %5 ile %31 arasında değişmektedir.

Boşalma Bozuklukları (Ejakülasyon) Nedir?

Boşalma bozuklukları erkeklerin sık yaşadığı bir cinsel problemdir. Farklı boşalma bozuklukları türleri bulunmaktadır ve buna göre tedavi planı geliştirilmektedir. Boşalma bozukluklarının ana sorunu istenen zamanda boşalmanın gerçekleşmemesidir. Bu durumda boşalma bozuklukları yaşayan kişi ve partneri kendini henüz hazır hissetmediğinde boşalma gerçekleşmekte ve bu da cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir.

Boşalma bozuklukları türleri

Boşalma bozuklukları erken boşalma, geç boşalma veya ağrılı şekilde meydana gelebilir. Özellikle erken boşalma en yaygın erkek cinsel problemidir ve her yaştan erkeği etkiler. Diğer boşalma sorunları, erken boşalmadan daha az yaygın olmakla birlikte, nadir de olsa görülmektedir. Boşalma bozuklukları türleri şu şekildedir;

  • Erken boşalma: Erken boşalma, kişinin veya eşinin olmasını istediğinden daha çabuk gerçekleşen boşalma bozukluklarından biridir. Genellikle vajinal birleşmeden önce veya yaklaşık bir dakika içinde gerçekleşen erken boşalmada, kimi zaman cinsel uyarılmayı tetikleyen bir şey düşünüldüğünde bile gerçekleşebilir.
  • Geç boşalma: Geç boşalma erkellerin %3’ünü etkileyen bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalamaması ya da geç boşalması durumunda bu sorunun varlığından söz edilebilmektedir. Geç boşalma sorununun tedavisi oldukça zordur.
  • Retrograd boşalma: İçe ya da geriye boşalma oalarak da bilinen bu boşalma bozuklukları türünde boşalma dışarıya gerçekleşmez ve mesaneye geri döner. Bu durum nadir görülmekle beraber bazı fiziksel sağlık sorunları nedeniyle oluşmaktadır.

Boşalma bozukluğu türleri, hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak farklı şekilde görülmektedir. Geç olmadan doktora başvurulması bu süreçte büyük önem taşımaktadır.

Boşalma Bozuklukları Nedenleri

Boşalma bozuklukları nedenleri fiziksel veya psikolojik olarak görülebilmektedir. Diğer yandan tüm nedenler boşalma bozuklukları türlerine göre ayrılmalıdır. Depresyon, stres ve ilişki sorunları gibi psikolojik boşalma bozuklukları nedenleri erken boşalma görülmesine neden olabilir. Prostat veya tiroid problemleri gibi fiziksel nedenler de erken boşalmaya da neden olabilir.

Boşalma bozuklukları nedenleri arasında görülen diyabet, MS, mesane ameliyatı, prostat bezi ameliyatı gibi fiziksel sorunlar ve orta yaşın üzerinde olmak geç boşalmaya neden olmaktadır. Ayrıca, kas gevşetici ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları ve ağrı kesiciler de bu sorunun yaşanmasını sağlayabilir.

Boşalma bozuklukları nedenleri arasında kas veya sinir hasarı bu tür bir boşalma sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Boşalma bozuklukları erkeklerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek sık görülen bir problemdir. Boşalma bozuklukları nedenleri ya da boşalma bozuklukları ile alakalı detaylı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap