+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Boşalma Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Boşalma Bozukluğunda En Etkin Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Boşalma bozuklukları erkeklerde sıklıkla görülen cinsel problemlerdir. Erken boşalma, geç boşalma veya retrograd boşalma (kuru boşalma) olarak farklı türlerde görülebilen boşalma bozuklukları nasıl teşhis edilir ve boşalma bozuklukları nasıl tedavi edilir sorularının cevapları erkekler tarafından merak edilmektedir.

Boşalma bozukluğunda erken teşhis ve hızlı tedavi uygulamaları

Bazı fiziksel sorunlar ve psikolojik problemler nedeniyle ortaya çıkabilen boşalma bozuklukları tedavisi için ilk yapılması gereken şey dikkatli bir şekilde boşalma bozuklukları teşhisi konulmasıdır. Boşalma bozukluklarının neden kaynaklandığının bulunması tedavi aşamasında bizlere yardımcı olacak ve buna göre bir boşalma bozukluğu tedavi planının hazırlanmasını sağlayacaktır.

Boşalma bozuklukları cinsel yaşamı olumsuz etkilemekte ve kişinin cinsel ilişkiye karşı ilgisini kaybetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, boşalma bozuklukları altta yatan daha ciddi organik ve psikolojik bir hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle belirtiler görülür görülmez kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.

[widget-158]

 

Boşalma Bozuklukları Teşhis Yöntemleri

Boşalma bozuklukları teşhisi sorunun neden kaynaklandığını bulmak ve tedavi planının hazırlanmasında yol göstermesi açısından çok önemli bir aşamadır. Boşalma bozukluklarının tedavisi için gerekli ip uçları boşalma bozuklukları teşhisi sayesinde sağlanmaktadır.

Boşalma bozukluğu için modern tanı yöntemleriyle sorunun kaynağına hızlı müdahale

Boşalma bozuklukları teşhisi için atılacak ilk adım detaylı bir fiziki muayene olacaktır. Bu yöntemle penis ve testisler dikkatli bir şekilde incelenerek, cinsel bölgede hissiyatın normal olup olmadığı belirlenecektir. Gerekirse detaylı nörolojik muayene yapılmaktadır. Kalp hastalığı, diyabet mellitus (şeker hastalığı), tiroid hastalığı, düşük testosteron düzeyleri ve olası diğer sağlık problemlerine yönelik incelemeler yapılmaktadır. Boşalma bozuklukları teşhisi için kullanılan testler arasında idrar testleri, gerekirse enfeksiyonlara yönelik ileri incelemeler önemli yer tutar.

 • Fiziki muayene
 • Kan testleri (hormonlar, karaciğer testleri, kan sayımı, hormonlar, PSA, kanser tarama testleri vs) 
 • İdrar testleri (idrar tahlili, kültürü, PCR)
 • Meni testi
 • Boşalma sonrası idrar testi
 • Psikolojik muayene

Boşalma bozuklukları stres, depresyon veya ilişkideki sorunlar nedeniyle de meydana gelebilir. Bu nedenle boşalma bozuklukları teşhisi için psikolojik muayene de yapılmaktadır.

Boşalma bozuklukları tedavi yöntemleri ile sorununuza hızlı çözümler!

Ejakülasyon tedavisi için öncelikle boşalma bozuklukları türleri arasında hangisinin hastada mevcut olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Boşalma bozukluğu türü, kullanılan testlerle belirlenir ve sonrasında buna göre hangi tedavilerin uygulanacağı ortaya konulur. Boşalma bozuklukları teşhisi sonrası boşalma bozuklukları tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Davranış teknikleri: Cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirebilmeniz veya zamanında olması için bazı davranış teknikleri hastaya öğretilir. Hastanın bir ödevi gibi tekrar ede ede bu davranışları benimsemesi sağlanır. 
 • Pelvik taban egzersizleri: Boşalma bozukları tedavisi için pelvik taban egzersizleri önerilebilir. Zayıf pelvik taban kasları boşalmayı geciktirme becerisini bozabilir. Pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri) bu kasların güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • İlaçlar: Boşalma bozuklukları tedavisi için reçete edilen ilaçlar arasında uyuşturucu etkiye sahip kremler, spreyler ve oral ilaçlar bulunmaktadır. Tüm ilaçların ortak özelliği boşalmayı geciktirmektedir. Ayrıca geç boşalmayı normale çeviren ilaçlar da vardır.
 • Geç Boşalma: Geç ejakülasyon tedavisi söz konusu olduğunda geç boşalma için uygulanacak yöntem altta yatan nedene bağlıdır. Ancak ilaç kullanımı, psikolojik danışmanlık almak veya alkol kullanımını bırakmak bu sorunun tedavi seçenekleri arasında bulunmaktadır.
 • Retrograd Boşalma: Retrograd boşalma tedavisi altta yatan duruma bağlıdır. Eğer bu tür bir boşalma bozukluğunun nedeni mesane ameliyatı ya da prostat ameliyatı ise ilaçlar işe yaramaz ve tedavi ancak mesane boynuna madde enjeksiyonu bir çözüm olabilir. Diğer durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Boşalma bozuklukları tedavisi için öncelikli adım teşhistir. Tanı sonrasında boşalma bozuklukları tedavisi için gerekli planlar yapılabilir. 

[widget-134]

Boşalma Bozuklukları Tedavisi Öncesi İzlenecek Yol

Boşalma bozukluklarının tedavisi için belirli bir planlama yapılmadan önce hastanın konuyla alakalı detaylı bilgi alması önemlidir. Bunun için hastanın; “Boşalma bozuklukları neden olabilir?”, “Hangi tedavi yaklaşımını tavsiye edersiniz?”, “Tedaviye başladıktan sonra ne zaman iyileşme bekleyebilirim?”, “Bu problemin tekrarlaması konusunda risk altında mıyım?” gibi soruları sorması gerekir. Erken boşalma tanısı, geç boşalma tanısı, kuru boşalma teşhisi gibi farklı uygulamalarla sorunun kaynağı bulunabilir.

Doktorunuzdan çekinmeyin, sorunlarınızı paylaşın, tedaviniz daha sağlıklı ilerlesin!

Boşalma bozukluğuna dair sorulara cevap bulması, hastanın kafasındaki soru işaretlerini gidermesine yardımcı olacak ve boşalma bozuklukları tedavisi için nasıl bir yol izlenebileceğini gösterecektir. Boşalma bozuklukları teşhisi, tedavi ve uygulamalarımız hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi arayabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05