+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Boşalma Bozuklukları İçin Davranış Tedavisi

Erkeklerde Erken Boşalma Bozuklukları

Erkeklerde en sık görülen cinsel sorunların başında boşalma sorunları gelmektedir. Erken boşalma, boşalmanın olmaması, geç boşalma, içe ya da geriye boşalma sorunları boşalma bozuklukları türleridir. Boşalma bozuklukları davranış tedavisi ve diğer yöntemlerle tedavi edilebilir. Boşalma bozuklukları organik ya da psikolojik bir nedene bağlı ortaya çıkabileceği gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da görülebilir.

Boşalma bozukluğunun altında yatan nedenlerle birlikte tanısının konulması, hastaya uygun tedavinin yapılması gerekmektedir. Her ne kadar erken boşalma ve diğer boşalma bozuklukları ülkemizde önyargı ile bakılan ve çekinilen konulardan olsa da mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Boşalma bozukluğu tedavisi olarak uygulanan davranış tedavisi, hastaların eşleri ile birlikte katıldıkları bir tedavidir. 6 – 20 haftalık egzersiz programı uygulanarak boşalma zamanlarını hissedecekleri şekilde kendilerini kontrol etmeleri öğretilmektedir.

[widget-158]

 

Erken Boşalma Tedavisi - Boşalma Bozuklukları Davranış Tedavisi

Erken boşalma tedavisinde kullanılan davranış tedavisi erkeğin tatmin ve kontrol duygularının geliştirilmesini hedeflemektedir. Boşalma bozukluğu davranış tedavisi; başlat-dur tekniği, duyusal odaklanma, pubokoksigeal kasların gevşetilmesi ve pelvik taban rehabilitasyon eğitimlerini kapsamaktadır. Çiftlere aynı zamanda ilişki uzmanları da destek vermektedir. Psikoseksüel beceri eksikliğinden kaynaklanan erken boşalma sorununda psikoterapi ve eşle birlikte cinsel terapiler önerilmektedir. Boşalma bozuklukları davranış tedavisi etkin bir yöntem olarak kullanılır.

Erkeklerde boşalma bozuklukları için tek başına ya da eşiyle yapacağı davranış tedavileri şunlardır: Sıkma tekniği, erken boşalma tedavisi olarak Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bu teknikte amaçlanan, orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Kadının erkeğin cinsel organını boşalma yaklaşana kadar uyardığı ve boşalma olacağı anda boşalma duyusu kayboluncaya dek eliyle penisi sıkması tekniğidir. Dur-başlat tekniği, erken boşalmaya çözüm olarak uygulanan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde kadın erkeğin cinsel organını 3 kez ardı ardına, boşalma anına kadar elle veya vajinal ilişki ile uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez, erkek kendini kontrol etmeyi öğrenene kadar düzenli olarak uygulanır. Erken boşalma bozukluğu için krem ve ilaç tedavileriyle de süreç desteklenebilir.

[widget-134]

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın tespit edilebilen nedenleri arasında yer alan erektil disfonksiyon, prostatit ve alt üriner sistem semptomları, psikolojik, hormonal bozukluklar ya da nörojenik faktörler yer almaktadır.

Hastadan alınan detaylı bilgi ile tanı, fizik muayene ile birleştirilerek gerek görülürse uygun laboratuvar ya da görüntüleme araçları ile tetkik edilmesi ardından konur.

Tedavisinde psikoseksüel terapi, ağızdan alınan ilaçlar, topikal anestezik ilaçlar olmak üzere birçok seçenek bulunmaktadır. Boşalma bozuklukları için davranış tedavisi nasıl uygulanır, boşalma bozuklukları davranış tedavisi ile nasıl sonuçlar alınır diyorsanız iletişim adreslerimizden üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05