+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Boşalma Bozukluğunda Psikolojik Tedavi (Psikoterapi)

Boşalma Bozuklukları Tedavisi İçin Psikolojik Destek

Boşalma bozuklukları tedavisi için psikolojik destek kullandığımız yöntemler arasında yer almaktadır. Organik nedenlerin olmadığı gösterildikten sonra psikoterapi uygulanabilir. Kliniğimizde uzman psikolog arkadaşımız hastalarımıza tedavi uygulamaktadır. Hastanın eşi ile olan cinsel sorunları, ilişkideki geçimsizlikler, partnerlerin birbirine karşı hissettikleri olumsuz duygular, kişinin yaşadığı cinsel travmalar ve diğer psikolojik nedenler tedavi edilmektedir. İlişki sorunlarının aşılması için uygulanan bu tedavide aynı zamanda davranışsal tedavi de devreye girmektedir.

Boşalma bozukluğu psikolojik tedavi sürecinde “dur-başla” (stop-start) ve “sıkma” teknikleri ile çift terapisi yöntemleri kullanılmaktadır.

Manevralar penis uyarılmasının azaltılmasını ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesini amaçlamaktadır. Sıkma tekniği ise ilişki sırasında boşalma hissedildiğinde ilişkinin durdurularak penis uç kısmının boşalma hissi geçene kadar sıkılması ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesidir.

Çift terapisinde ise erkek ve kadın arasındaki cinsel problemlerin kaynağına inilmekte ve sorunların çözülmesi sağlanmaktadır. Boşalma bozukluğu psikolojik tedavi uzmanlık gerektirir.

[widget-158]

 

Erken Boşalma Psikolojik Tedavi Uygulamaları

Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına göre boşalma bozukluğu teşhisi konur. Psikolojik herhangi bir etken saptanmadığı durumlarda fiziksel muayene gerekli olabilir. Bazı laboratuar tetkikleri gerekebilir. Erken boşalmanın psikolojik nedenleri erkekleri fizyolojik etkenlerden daha çok etkilemektedir. Hastamızın erken boşalma ya da diğer boşalma bozuklukları sorunlarının altında yatan nedeni bilmemiz tedavi planımızı daha iyi şekillendirmemizi sağlamaktadır. Erken boşalan erkek boşalmanın kontrol edilmesi veya durdurulmasını başaramaz. Bedenini partneri ile uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin son bulacağı kaygısı olur. Erken boşalmanın nedenleri ve boşalma bozukluğu psikolojik tedavi gerektirecek durumlar genel olarak şunlardır:

 • Abartılı cinsel mitler ve yanlış bilgilendirmeler
 • Cinselliğe verilen aşırı önem
 • Her türlü stres
 • Heyecanlı ve kaygılı bir kişilik yapısı
 • Ayıp, günah, suçluluk, yakalanma korkusu ile yapılan mastürbasyonlar
 • Cinsel tecrübenin az olması ve bilgi eksikliği
 • Partnerin eleştirel ve katı tutumu
 • Cinsel olarak katı, suçlayıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı
 • Eşi memnun edememe endişesi
 • Partnerin herhangi bir cinsel fonksiyon bozukluğu veya cinsel isteksizliği
 • Çatışmalı ilişkiler ve aile içi sorunlar
 • Partnerle yeterli cinsel etkileşim ve uyumun olmaması
 • İlk cinsel deneyimin kötü olması
 • Anksiyete ya da depresyon gibi psikolojik sorunlar
 • Reddedilme ve terk edilme korkusu vb.

Aşırı heyecanlı ve gergin erkeklerde beyindeki ejakülasyon santral merkezinin aşırı uyarılmasına bağlı olarak uyarılma ve boşalma görülmektedir. Dolayısıyla yapmamız gereken heyecanı kontrol altına almayı sağlamaktır. Ardından partnerle iletişimi sağlıklı hale getirmek cinsel uyumu yakalamayı sağlayacaktır.

[widget-134]

Erken Boşalmanın Psikolojik Tedavi (Psikoterapi) ile Giderilmesi

Boşalma bozukluğu psikolojik tedavi ya da erken boşalma psikoterapi, davranışsal tedavi ile birleştirilerek daha iyi sonuç alınmasını sağlamaktadır. Boşalma kontrolü sağlamak adım adım gerçekleşecek bir süreç olduğu için pelvik kasların gevşetilmesi ve kontrol edilmesi hem erkeğe hem de kadına öğretilmelidir.

Erken boşalma tedavisi diğer cinsel işlev bozuklukları gibi modern ve bilimsel tedavi yöntemleri ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Boşalma bozukluğu için botoks da tercih edilebilmektedir.

Erken boşalma psikolojik tedavi ile giderilemediğinde organik nedenlerin incelenmesi gerekebilir.

Erken boşalmaya çözüm bulmak ve erken boşalmanın nedenleri ile kişiye özel tedavi yöntemi belirlemek için kliniğimizde hizmet vermeye devam etmekteyiz. Boşalma bozukluğu psikolojik tedavi hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05