Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Boşalma Bozuklukları İçin Davranış Tedavisi

Erkeklerde Erken Boşalma Bozuklukları

Erkeklerde en sık görülen cinsel sorunların başında erken boşalma olarak da bilinen boşalma bozuklukları gelmektedir. Erken boşalma, boşalmanın olmaması, geç boşalma, içe ya da geriye boşalma sorunları boşalma bozuklukları olarak adlandırılır. Boşalma bozuklukları davranış tedavisi ve diğer yöntemlerle ortadan kaldırılabilir. Boşalma bozuklukları organik ya da psikolojik bir nedene bağlı ortaya çıkabileceği gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da görülebilir.

Boşalma bozukluğunun altında yatan nedenlerle birlikte tanısının konması, hastaya uygun tedavinin yapılması gerekmektedir. Her ne kadar erken boşalma ve diğer boşalma bozuklukları ülkemizde önyargı ile bakılan ve çekinilen konulardan biri olsa da mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Boşalma bozukluğu tedavisi olarak uygulanan davranış tedavisi, hastaların eşleri ile birlikte katıldıkları bir tedavidir. 6 – 20 haftalık egzersiz programı uygulanarak boşalma zamanlarını hissedecekleri şekilde kendilerini kontrol etmeleri öğretilmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi olarak da erkeğin tatmin ve kontrol duygularının geliştirilmesini hedeflemektedir. Boşalma bozukluğu davranış tedavisi; başlat-durdur tekniği, duyusal odaklanma, pubokoksigeal kasların gevşetilmesi ve pelvik taban rehabilitasyon eğitimlerini kapsamaktadır. Çiftlere aynı zamanda ilişki uzmanları da destek vermektedir. Psikoseksüel beceri eksikliğinden kaynaklanan erken boşalma sorununda psikoterapi ve eşle birlikte cinsel terapiler önemlidir.

Erkeklerde boşalma bozuklukları için tek başına ya da eşiyle yapacağı davranış tedavileri şunlardır: Sıkıştırma tekniği, erken boşalma tedavisi olarak Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bu teknikte amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Kadının erkeğin cinsel organını boşalma yaklaşana kadar uyardığı ve boşalma olacağı anda ereksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek eliyle sıkması tekniğidir. Çiftlere öğrettiğimiz bu teknikle erken boşalma engellenir. Dur-başlat tekniği, erken boşalmaya çözüm olarak uygulanan bir diğer yöntem dur-başlattır. Bu yöntemde kadın erkeğin cinsel organını 3 kez ardı ardına, boşalma anına kadar uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez, erkek kendini kontrol etmeyi öğrenene kadar düzenli olarak uygulanır. Bu tekniği uygulayanların %90-95'inde boşalmanın 10-20 dakikalara uzayabildiği saptanmıştır.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın tespit edilebilen nedenleri arasında yer alan erektil disfonksiyon, prostat, penil anomailer ve alt üriner sistem semptomları, psikolojik, hormonal bozukluklar ya da nörojenik faktörler yer almaktadır.

Hastadan alınan detaylı bilgi ile tanı, fizik muayene ile birleştirilerek gerek görülürse uygun laboratuvar ya da görüntüleme araçları ile tetkik edilmesi ardından konur.

Tedavisinde psikoseksüel terapi, ağızdan alınan ilaçlar, topikal anestezik ilaçlar olmak üzere birçok seçenek bulunmaktadır. Boşalma bozuklukları için davranış tedavisi nasıl uygulanır, nasıl sonuçlar alınır diyorsanız iletişim adreslerimizden kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap