+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Şekil Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir? Penis Uzatma Kalınlaştırma için Ameliyatsız ve Ameliyat ile Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Penis Hangi Durumlarda Büyütme, Uzatma ve Kalınlaştırma Gerektirir?

Erkek cinsel fonksiyonları dikkate alındığında en sık sorulan soru "penis boyu normal mi?" Penis boyu ve boyutları konusunda akademik olmayan kaynaklardan bilgi alındığında olası abartılı boyutlar kişide psikolojik baskı oluşturabilmektedir. Özellikle porno içeriklerin oluşturduğu yanlış izlenimler "penis boyu küçüklüğü" algısı oluşturmaktadır. Erkekler için sertleşme sorunu, boşalma bozuklukları dışında penis boyu, penis kalınlığı/inceliği, penis eğriliği, sünnet derisi sorunları, cilt bozuklukları sorun oluşturmaktadır. Penis şekil bozukluğu tedavi yöntemlerini 2 grupta özetleyebiliriz: Ameliyatsız yöntemler, ameliyat yöntemleri.

[widget-133]

 

Normal Bir Penis Büyüklüğü Ne Kadardır?

Penis boyu sıklıkla 18 yaşına kadar büyür, bazı durumlarda büyümesi 20 yaşında son bulur. Penis boyu en güvenilir şekilde ereksiyon anında ölçülebilir. Çünkü ereksiyon sırasında penisin korpus kavernozum denilen içi kanla dolan erektil dokusu enine ve boyuna büyür ve uzar. Ereksiyon halinde olmayan penis boyu vücut ve hava sıcaklığının etkisiyle de 5-8 cm arasında, penis çevresi 9 cm civarındadır. Ortalama penis uzunluğu 12-13 cm olmakla birlikte 11-18 cm arası normal kabul edilir. Penis çevresi de ereksiyon halinde 12 cm civarındadır. Bu değerler kişinin genetik yapısına, yaşına kilosuna ve dahil olduğu ırka göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumda 11 cm altındaki penis boyu cinsel yaşamı olumsuz etkileyeceği için tıbbi tedaviyi gerektirir. Normal boyda olmasına rağmen ereksiyon halinde ince olan penis de tedavi edilmeyi gerektirir. Normal değerler dikkate alındığında penis boyu ve eni konusunda hastanın isteği belirleyici olacaktır. Çünkü, estetik kaygılar kişide psikolojik baskı oluşturuyorsa, bütünsel yaklaşım açısından hastanın talebi dikkate alınmalıdır.

Penis düzeltme tedavileri bireysel faktörlere çok bağlıdır. Bu nedenle kişinin çok iyi değerlendirilmesi, kişinin tedavi sonuçları konusunda yeterince bilgilendirilmesi ve gerçekci beklentilere sahip olması sağlanmalıdır. 

Penis Büyütme ve Kalınlaştırma Tedavileri Nasıl yapılır? Ameliyatsız Penis Uzatma ve Kalınlaştırma Tedavi Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

1) Ozonlu PRP:

Ozonlu PRP yöntemi doku onarıcı, gençleştirici özelliklere sahiptir. P-Shot penis boyutlarını büyütmede çok az etki gösterirken, ozonlu PRP daha çok etkili olmaktadır. Bunun nedenleri ise ozon ile trombosit içeriğinin maksimum düzeyde elde edilmesi, ve ozonun doku onarımı, oksijenlenmesi, metabolizma düzenleyici ve gençleştirici etkileridir. Özellikle sertleşme sorunu, erken boşalma ve penis eğriliği (Peyronie hastalığı) tedavisinde kullandığımız ozonlu PRP ile penis sertleşen dokusu onarılmakta, yenilenmekte ve daha geniş bir hacme ulaşmaktadır. Ağrısız, yan etkisiz ve doğal bir büyüme sağlanır.

Şok dalga tedavisi tek başına penis boyutlarını artırmada etkili değildir. Ancak, ozonlu PRP ile birlikte kullanılırsa PRP etkisini artırarak daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

2) Kök hücre tedavisi: 

Penise uygulanan kök hücre tedavisi ile penis sertleşen dokusunda kalıcı hücre yenilenmesi ve gençleştirme elde edilir. Sonuçta peniste daha kuvvetli sertleşme ile penis boyu ve kalınlığı artar. 

3) Vakum cihazı ve penis ekspander:

Uzun süreli kullanımda penis boyutlarında artış sağlamaktadır. Ozonlu PRP ile birlikte kullanımında daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bu yöntemlerin dışında farklı platformlarda, internette sunulan ürünler, ilaçlar, cihazlar penis boyutlarını artırmakta yeterli değildir. Ayrıca bu ürünler sağlığa zararlı da olabilmektedir.

 

Penis Boyu Uzatma ve Kalınlaştırma Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Penis uzatma, penis kalınlaştırma, penis büyütme, penis baş kısmı (glans) büyütme amacıyla yapılan minimal invaziv işlemleri şu şekilde özetleyebiliriz:

Penis Kalınlaştırma İçin:

Ameliyatsız Yöntemler:

Penis cilt altına, korpus kopus kavernozum etrafına dolgu maddesi enjeksiyonu: Özellikle ereksiyon halinde ince yapılı, çevre genişliği düşük olan penis varlığında ve normal olmasına rağmen genişletme ihtiyacı hissedilen durumlarda dolgu yapılmaktadır. Bu amaçla, kullandığımız yöntemler:

1) Yağ dokusu:

En doğal yöntem olarak, liposakşın işlemi ile aldığımız karın yağ dokusunu özel işlemlerden geçirdikten sonra dolgu maddesi olarak lipofilling amaçlı kullanmaktayız. 1 yıla kadar bu dolgu materyalinin büyük bir çoğunluğu vücut tarafından eritilmektedir. Ancak eritilemeyen yağ dokuları cilt altında nodüler sert yapılar bırakmaktadır. Bu durum bazı hastalar tarafından sorun edilmezken hastaların büyük bir çoğunluğu bu durumdan rahatsız olmaktadır. Estetik görünüşün bozulması ve hasta memnuniyetsizliği nedeniyle artık nadiren tercih edilen bir yöntemdir.

2) Hyaluronik Asit Dolgu (Armonioso):

Hyaluronik asit dolgu maddesini kullanarak penis çevresinde büyütme sağlamaktayız. Yakın zamana kadar kullandığımız HA dolgular 1 yıl kadar kısmi kalıcılık sağlamaktaydı. 2023 yılında kadın ve erkek genital estetiği amacıyla kullanılan kalıcılığı 1,5-2 yıl süreye uzayan özel çapraz bağlı HA dolgu materyali (Armonioso) kullanıma alındı. Çok daha iyi sonuçlar almaktayız. HA dolgusunda da erime olmaktadır ancak, Armonioso ile daha homojen bir erime olmakta, daha az oranda nodüler erimeyen odaklar kalmaktadır. Ek dolgu ile estetik görünüm toparlanmaktadır.

Penis başına glans dolgu maddesi enjeksiyonu ise penis başını büyütmek amacıyla ve erken boşalmayı önlemek amacıyla kullandığımız bir yöntemdir. Bu amaçla Armonioso hyaluronik asit dolgu maddesini tercih etmekteyiz.

3) CellPhi Otolog Biyostimülan Dolgu:

Yeni nesil, %100 doğal ve kimyasallardan arındırılmış bir dolgu işlemi olan CellPhi Otolog Biyostimülan Dolgu; hastanın kendi kanından üretilen (otolog) ve kişiye özel kıvamda ayarlanabilen en doğal akıllı dolgu uygulamasıdır. En önemli özelliği olan biyostimülan yani yüksek kolajen, elastin ve hyalüronik asit uyarımı ile yapılandırıcı ve onarıcı etki mekanizmaları bölgeyle uyum, etki ve yenileme mekanizmaları diğer dolgu uygulamalarına göre çok daha konforlu ve hızlıdır. 

[widget-134]

Ameliyat Yöntemleri:

Penis cilt altına, korpus kopus kavernozum etrafına volüm etkisi yapan materyal yerleştirilmesidir.  Bu amaçla, kullandığımız yöntemler:

1) Penifleks Kalıcı Penis Kalınlaştırma İmplantı:

Tutopatch matrix sığır perikard (kalp zarı) dokusundan elde edilen doku matriksi (yama) içine biyouyumlu volüm veren dolgu materyalleri konularak oluşturulan materyal ile penis kalınlaştırma bugüne kadar farklı merkezlerde farklı isimler altında denenmiştir ancak bu yöntemden beklenen başarı elde edilememiştir. Yöntemin revizyonu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Bizim tercih ettiğimiz yöntem Peniflex plus isimli silikon implant yerleştirilmesidir. Peniflex dokuya uyumlu, oldukça yumuşak, şekil alabilen, bakteri adezyonunu azaltan, komplikasyon riski minimum bir uygulama sunmaktadır. Peniflex implantı cilt altında kalıcı homojen ve pürüzsüz bir kalınlaştırma sağlamaktadır. Penis anatomisine bağlı olarak penis çevresinin 3-6 cm kalınlaştırılmasını sağlamaktadır.

Doktorunuza Sorun!

Penis şekil bozuklukları için alternatif tedaviler ya da ilaçlara başvurmayın, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Penis Uzatma İçin:

Penis uzatma ameliyatı daha komplike cerrahi işlemi gerektirmektedir. Penis boyu 8 cm altında olan hastalarda korpus kavernozumları uzatma, greftleme işlemleri gerekmektedir. Diğer hastalarda penisin pelvis kemiğine (leğen kemiği) bağlandığı asıcı bağların (suspansuvar ve fundiform ligamanlar) kesilerek serbestlenmesi ile penisin vücut içinde kalan bölümü dışarı çıkarılmakta, penisin görünen kısmı uzatılmaktadır. Kişinin penis anatomisine bağlı olarak bu işlem ile 2-4 cm arası penis boyunda bir uzama sağlanmaktadır. Bu penis boyu uzatma ameliyatı yöntemi en yaygın olan, güncel ve hasta memnuniyeti yüksek olan yöntemdir. Asıcı bağların kesilmesi sonucu ereksiyon halindeki penisin vücudun uzun eksenine olan 60 derecelik açıda artış olur. Bu durum ilişki sırasında penise uygun açı verilmesini gerektirebilir.

Ayrıca, testisleri taşıyan skrotumun penise tutunduğu seviye yukarıda ise penisi kısa gösterebilir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi, özellikle uzman olmayan kişiler tarafından yapılan sünnet işlemleri sonucu oluşmaktadır. Bu durumda skrotum bağlantı noktasını alt bir seviyeye alarak, penis boyunu uzatmakta, estetik bir görünüm elde etmekteyiz.

Doğuştan gelen penis şekil bozuklukları için, penis eğriliği düzeltme, penis büyütme, penis uzatma ve penis kalınlaştırma, ayrıca glans büyütme ile ilgili daha detaylı bilgi için kliniğimize danışmayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05